1. Haberler
  2. HALK SAĞLIĞI.
  3. Yeni teknik gebeliğin başarısını ve zamanlamasını tahmin edebilir

Yeni teknik gebeliğin başarısını ve zamanlamasını tahmin edebilir

featured
service
(Fotoğraf: https://www.prensa-latina.cu/)

Erkek sperminin yaşını ölçmek için yeni bir teknik, hamileliğin başarısını ve zamanlamasını tahmin etme potansiyeline sahiptir, İngiliz dergisi Human Reproduction’da yapılan araştırmalar bugün göstermiştir.

Epigenetik sperm yaşlanma saatleri, çiftlerin gebe kalma anını tahmin etmek için potansiyel bir biyobelirteç olarak işlev görebilir, Wayne State Üniversitesi Tıp Fakültesi, Detroit, Michigan’dan araştırmaya katılanlar.

“Dünya Sağlık Örgütü kılavuzlarını kullanan semen kalitesi sonuçları, on yıllardır erkek infertilitesini değerlendirmek için kullanıldı, ancak üreme sonuçlarının zayıf belirleyicileri olmaya devam ediyorlar” diyor baş yazar J. Richard Pilsner.

Bu nedenle, spermin biyolojik yaşını yakalama yeteneğinin, özellikle infertil çiftler arasında, üreme başarısına erkek katkısını daha iyi değerlendirmek için bir platform sağlayacağını söyledi.

Çalışma ayrıca, sigara içen erkeklerin spermlerinin daha yüksek bir epigenetik yaşına sahip olduklarını ve bu yaşlanmanın çocukların sağlığı ve gelişimi ile olası ilişkisini anlamanın önemli olduğunu düşünmüştür.

Pilsner, Ph.D. “Tüm popülasyonlardaki çiftler arasında genel üreme başarısını değerlendirmek için yeni erkek doğurganlık ölçümlerine kritik bir ihtiyaç var” dedi.

Sonuçlar, doğurganlık tedavisi almayan çiftlerde ve daha kısa bir gebelikle gebelik elde edenler arasında hamile kalmak için daha uzun süre ile daha fazla sperm yaşlanması ile ilişkilendirilmiştir.

Çoğunlukla Kafkas halkını analiz ettikleri için, metinde diğer ırk ve etnik kökenlerdeki bulguları yeniden doğrulamak için daha büyük ve çeşitli bir örneklemle çalışmayı tavsiye ettiler.

Kaynak:prensa-latina.cu

Yeni teknik gebeliğin başarısını ve zamanlamasını tahmin edebilir
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin