Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri servis alanlarının otopark olarak tahsis edilmesine karşı çıktı

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri üniversitede düzenledikleri yürüyüşle, güney kapısı giriş alanının ve 2015’ten bu yana kampüsten alınarak boşaltılan binaların kampüse iade edilmesi talep etti.

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada duyurulan Yıldız Teknik Üniversitesi’nin bir kısmının Yıldız Sarayı Müzesi’ne otopark olarak tahsis edildiği iddiasına karşı üniversite öğrencileri Yıldız kampüsünde yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında taleplerini bildiren öğrenciler güney kapısı giriş alanının ve 2015’ten bu yana kampüsten alınarak boşaltılan binaların kampüse iade edilmesi talep ettiler.

Öğrenciler tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri olarak geçtiğimiz günlerde Yıldız Kampüsü’nün bir kısmının otopark olarak kullanılması amacıyla kapatılmasına ilişkin görüşümüzü dile getirmek ve taleplerimizi iletmek amacıyla bu bildiriyi paylaşıyoruz. 

Yıldız Teknik Üniversitesi 1911 yılında kurulmuş ve kurulduğu günden itibaren de bu topluma hizmet eden binlerce nitelikli birey yetiştirmiştir.  Ne rektörlük ne de cumhurbaşkanlığı, tarihiyle ve yapısıyla bir üniversiteyi ortaya çıkaran Yıldız Kampüsümüzün geleceğine yönelik tek başına söz sahibidir. Buraya yönelik verilecek karar YTÜ mezunu, öğrencisi ve akademisyenin inisiyatifindedir. 2015’ten bu yana cumhurbaşkanlığı kararıyla üniversitemizin Yıldız Kampüsü’nde yer alan pek çok fakülte Davutpaşa kampüsüne taşındı. Restorasyon çalışması adı altında boşaltılan fakültelerimizin Yıldız kültürü ile bezenen tarihi hiçe sayılarak Cumhurbaşkanlığı hizmetinde külliye ve ofis yapılması kararları alınmıştır. 2015’ten itibaren bu kararlara karşı defalarca bir araya gelen yüzlerce yıldız öğrencisi kampüsünün Cumhurbaşkanlığına tahsis edilmesine izin vermedi. Bugün de kampüsün güney girişinde yer alan servis alanı, Yıldız Sarayı Müzesi’ne otopark olarak tahsis edilmesi amacıyla 150 metre geri çekildi. 8 yıldır kampüsümüzün binaları, yolları, alanları üniversite bileşenlerinin hiçbirinin fikri alınmadan Rektörlük eliyle Cumhurbaşkanlığı’na veriliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri olarak tarihi ve kültürü yok sayılarak ele geçirilmeye çalışılan kampüsümüzden bir kez daha sesleniyoruz:

  • Yıldız Sarayı Müzesi’ne otopark olarak tahsis edilen güney kapı servis alanımıza ilişkin kararın geri çekilmesini,
  • Enstitü olarak kullanılan Çukursaray, Rektörlüğün yer aldığı Sünnet Köşkü, İİBF olarak kullanılan Kiler-i Hümayun, Sanat ve Tasarım Fakültesi olarak kullanılan Agavat Binası, Koltuk Kapısı, YTÜ Vakfı binası ve Yüksel Sabancı Kültür Merkezi binasının kampüse iade edilmesini,
  • Üniversitemize dair alınan her türlü kararın üniversite bileşenlerinin dahil olduğu mekanizmalarda alınmasını talep ediyoruz.

Devlete ait her alanı kendi çıkarları için kullanmaktan bir an olsun çekinmeyen iktidara karşı demokratik ve özerk üniversite mücadelesinden vazgeçmiyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)

Önceki İçerikTC’nin SİHA saldırısında Qamişlo Kantonu Eşbaşkanı hayatını kaybetti
Sonraki İçerikGazeteciler Sezer ve Ergün’e hapis cezası