1. Haberler
  2. EKONOMİ
  3. Yoksulluk sınırı 22 bin TL’yi aştı, açlık sınırı ise 6 bin 840 TL oldu

Yoksulluk sınırı 22 bin TL’yi aştı, açlık sınırı ise 6 bin 840 TL oldu

featured
service

Haber Merkezi: Hükümetin dilinden dökülecek kelimelere göre hareket tarzını belirleyen ve işçi sınıfının mücadelesine ket vuran sarı sendikalardan biri olan TÜRK-İŞ’in yaptığı araştırma sonucuna göre temmuz ayında yoksulluk sınırı 22 bin 279 TL oldu.

Asgari ücret görüşmelerinde işçi kesimini temsil eden Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), başkanı Ergün Atalay, R.T Erdoğan’ın “Gırtlağımızı sıkmasınlar” sözlerine sırıtarak ”idare edilebilir” demiş ve kendi yaptıkları açlık-yoksulluk araştırma sonuçlarını inkar etmişti. 

Daha sonraki asgari ücrete dair yaptığı açıklama ”bu da süper oldu’ diyen Ergün’ün başında olduğu sendikanın araştırmasına göre temmuz ayında yoksulluk sınırı 22 bin 279 TL oldu.

Açıklanan rakamlara göre, haziranda 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 22 bin 279 liraya yükseldi. Açlık sınırı ise 6 bin 840 lira oldu. 

Haziran ayında yoksulluk sınırı 20 bin 818 TL, açlık sınırı ise 6 bin 319 TL olarak hesaplanmıştı. 

GIDA HARCAMASI BİR YILDA YÜZDE 128 ARTTI

Temmuz ayında Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 7,01 oranında gerçekleşti. Son 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 128,4 olarak hesaplandı.

DOĞAL GAZ VE AKARYAKIT VURGUSU

TÜRK-İŞ raporunda son fiyat gelişmelerine ilişkin yapılan değerlendirmede, “Hanelerde kullanılan doğal gaza bu ay yapılan yüzde 30’luk zamla birlikte yılbaşından bu yana toplam yüzde 75,5’lik zam yapılmış oldu. Elektrik üretiminde ve sanayide kullanılan doğal gaza da yapılan zamların yanında, sürekli artan benzin ve motorin fiyatları da üretici ve tüketici fiyatlarını arttıran en başat sürükleyici etkenlerdendir. Bu sebeple, önümüzdeki aylarda yüksek enflasyon ile yaşam mücadelesi verilmesi kaçınılmaz görülüyor. Haziran 2022 Tüketici Güven Endeksi’nin tarihinin en düşük seviyesinde olması fiyatlama davranışları bozulan tüketicilerin de bu öngörüye sahip olduğunu işaret ediyor” ifadeleri yer aldı.

Yoksulluk sınırı 22 bin TL’yi aştı, açlık sınırı ise 6 bin 840 TL oldu
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin