YUNANİSTAN DA ÖĞRENCİ EYLEMLERİ START VERDİ

featured
service

Atina: Yunanistan’da sağcı hükümet Neo Demokratia (Yeni Demokrasi) iktidarının üniversitelerin özerkliğini kaldırarak yurt ve okullara polisin istediği gibi müdahale etmesinin önünü açmak olmuştu. Yasanın ilk gündeme geldiği günlerde başlayan tepkiler, sonrasıöğrenci eylemlerine dönüştü.

Yunanistan’da askeri cunta döneminde 1967-1974 yılları arasında polisin üniversite öğrencilerine uyguladığı şiddet ve cinayetler nedeniyle üniversitelere polisin girmesi ülke kamuoyunda son derece hassas birsorun.

Türkiye’deki Boğaziçi Üniversitesi’ndeki atanmış rektör protestolarıyla eş zamanlı olarak, Yunanistan’da da üniversitelerin özerkliği tartışılmaya başlamıştı. Sağcı Miçotakis hükümetinin üniversite polisi oluşturma planı akademiden tepki çekti. Akademisyenler İnisiyatifi bir bildiri yayımlayarak, üniversiteye özel polis biriminin oluşturulmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Yunanistan’da normal ve teknik üniversite olmak üzere toplamda 24 üniversite bulunmakta. Avrupa’nın bir çok ülkesinde üniversiteler 3+2 yıl olurken, yunan üniversitelerindeki eğitim süresi minimum 4 yıl olmaktadır.

Yunanistan’da bütün üniversiteler devlete bağlı olduğundan eğitim süresince bütün masraflarınız (Kitaplar ve yemekhane) devlet tarafından karşılanır. Bunula beraber öğrenciliğiniz süresince tüm devlet hastanelerinden ücretsiz olarak hizmet alınmakta.

Yunanistan’da özel üniversitelerin kurulmasına geçtiğimiz günlerde yeşil ışık yakan Miçotakis hükümeti, şimdi de devlet üniversitelerine özel güvenlik birimleri yerleştirmek için kolları sıvadı. Hükümetin yeni planına göre, yeni dönemde her üniversitenin kendi kolluk kuvveti bulunacak ve bu kuvvetin bütçesini üniversite karşılayacak.

Sağcı hükümet Nea Demokratia partisi düzenlemiş olduğu yeni yasa tasarısı şuan Yunan meclisinde tartışılmakta. Bu yasanın derhal durdurulmasını isteyen öğrenciler bugün Atina merkezinde bir protesto eylemi gerçekleştirdi. 

Atina emniyet müdürün bu pandemi sürecinde yürüyüşe izin verilmeyecek açıklamaısnı öğrenciler uymadı. Ve binlerce öğrencinin katıldığı bir eylem gerçekleşti. Kitlesel olarak gerçekleşen öğrenci eylemine polis müdahle etmeyerek geri attı. 

Eylem sabah saat 10 da Atina merkezi Piropilya meydanında başlayarak Sindagma Yunan parlamantosu önünde son buldu.

Devrimci Demokrasi Atina

YUNANİSTAN DA ÖĞRENCİ EYLEMLERİ START VERDİ

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin