Ziraat Mühendisleri Odası başkanı: Denetim seferberliği değil, tarımda üretim seferberliğinin üretilmesini istiyoruz 

service

Haber Merkezi: AKP başkanı ve cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temel gıda ürünlerinde KDV indirimine gitme kararına ekonomistlerden gelen eleştiriler sürerken bir eleştiri de Ziraat Mühendisleri Odası’ndan geldi.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, gübrede, yemde, mazotta, ilaçta; sulama suyunda kullanılan elektrikte de KDV indiriminin yapılması gerektiğini söyledi.

Tayyip Erdoğan dün temel gıda ürünlerindeki yüzde 8’lik KDV’nin yüzde 1’e indirildiğini açıklayarak, ”Bu gıda ürünlerinde yüzde 7’lik bir indirim anlamına gelmektedir. Gıda sektöründen de aynı fedakarlığı bekliyoruz” demişti.

Suiçmez, ANKA Haber Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu yeterli değil. Sadece tüketilen ürünlerdeki KDV indirimi değil, asıl üretim koşullarının iyileştirilmesi üretimde devamlılığın sağlanması için gübrede yemde mazotta ilaçta sulama suyunda kullanılan elektrikte de KDV indiriminin yapılması, mazotta ÖTV’nin kaldırılması. Girdilerde de KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi gerekir.

Cumhurbaşkanı aynı zamanda denetim seferberliği başlatılacağını söyledi. Şekilsel denetimlerle, talimatlarla gıda denetimi sürmez. Enflasyonun düşmesinin yolu üretimi arttırmaktan geçer. O nedenle denetim seferberliği değil, tarımda üretim seferberliğinin üretilmesini istiyoruz.”

Ziraat Mühendisleri Odası başkanı: Denetim seferberliği değil, tarımda üretim seferberliğinin üretilmesini istiyoruz 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin