1 Mayıs Mahallesinde katledilenler 28. yılında anıldı

featured
service

Haber Merkezi: 12-15 Mart 1995’te Gazi mahallesi ve 1 Mayıs mahallesinde devletin kolluk güçlerince katledilenler, katliamın 28. yılında anıldı.

Katliamın 28. yılında 1 Mayıs Mahallesinde “unutmadık, unutturmayacağız” şiarıyla mahalle halkı ve demokratik kitle örgütleri tarafından anma etkinliği düzenlendi. Polisin sabahın erken saatlerinde ablukaya aldığı 1 Mayıs mahallesinde halk Cemevinde toplandı. Etkinlik Cemevinde verilen yemekle başladı. Polisin halkı sürekli taciz ettiği gözlemlendi. Cemevinde toplanan kitle sloganlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüş öncesi polisin komünist önder İbrahim Kaypakkaya silüetli Partizan flamalarına müdahale girişimi kitlenin kararlı duruşuyla püskürtüldü.

Yürüyüş esnasında da polisin halka tacizi devam etti. 30 Ağustos okulu önünde kitle adına yapılan basın açıklaması öncesi polisin Kaypakkaya flamalarına yönelik saldırısı teşhir edildi. Basın açıklamasında devletin kuruluşu itibarıyla değişmeyen zihniyetinden ötürü 1995’te bir kez daha fiili saldırılara giriştiği ve yoksul emekçi halkın yaşadığı mahallelerde halkı sindirmek ve teslim almak amacıyla katlettiği vurgulandı. Devletin bugünde bu zihniyetinin devam ettiği, ancak bu politikasında başarılı olamadığı vurgulandı.

Anma sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.

1 Mayıs Mahallesinde katledilenler 28. yılında anıldı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin