18 yaşında girdiği hapishaneden 48 yaşında tahliye oldu

featured
service

Haber Merkezi: Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde  tutsak bulunan Remzi Topdemir, 18 yaşında girdiği hapishaneden 48 yaşında tahliye oldu. Tokdemir hapishane önünde kitlesel karşılandı.

Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde tutsak bulunan Remzi Topdemir, 30 yıl 3 ayın ardından hapishanesinden çıktı. Topdemir, 1993’te henüz 18 yaşındayken, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Pınaroğlu köyünde  gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yapılan yargılamada “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Topdemir, karar mahkemesinde slogan attığı gerekçesiyle 3 ay daha hapis cezası verilmişti. Topdemir, aldığı cezanın dörtte üçü olan 30 yıl 3 ay olan cezasını tamamlamasının ardından bulunduğu hapishaneden 48 yaşında tahliye edildi.

Topdemir ailesi, hapishane önünde karşılamak için sabahın erken saatlerinde soğuk havaya rağmen cezaevinin önüne geldi.  Tutuklu Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUHAY –DER) Amed Şubesi, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu  (MED TUHAD-FED) avukatı Aslı Bulut ve çok sayıda köylüsü, Topdemir’i karşılamak için aileyi yalnız bırakmadı.

Topdemir, tutsak bulunduğu süre boyunca kendi istemi dışında Diyarbakır, Erzurum, Muş, İstanbul ve birçok ilde bulunan hapishanelere sürgün edildi.Topdemir, hapishane çıkışında zılgıt, alkış ve çiçeklerle karşılandı. Ardından barışın sembolü olan beyaz güvercinler uçurtuldu.

Topdemir, Kendisi için karşılamaya gelenlerle selamlaştıktan sonra konvoy halinde gelen çok sayıda araçla birlikte, doğduğu Pınaroğlu (Mezirkê) köyüne doğru yola çıktı.

18 yaşında girdiği hapishaneden 48 yaşında tahliye oldu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin