1Mayıs Avrupa’nın bir çok kentinde coşkuyla kutlandı

featured
service

Dünyanın bir çok kıta ve ülkesinde olduğu gibi Avrupa’da da bir çok ülke ve kentte 1 Mayıs işçilerin ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak coşkuyla kutlandı.

Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya, Belçika, İtalya vd ülkelerde kitlesel katılımlarla geçen 1 Mayıs’a Paris ve Berlin’de polis saldırdı. Pariste 50bin kişinin katıldığı yürüyüşte daha çok  “Herkes polisten nefret ediyor” ve ”Paris ayağa kalk, ayaklan” Pankartlarıyla yürüyenlerin ve Black Blok olarak anılan grubun Polisçe hedef alındığı yürüyüş sırasında Mc Donald’s, Renault kimi dünya tekeline ait toplamda 37 hedef alınan çeşitli işyerleri ile kimi otolar tahrip edildi. 283 kişinin gözaltına alındığı Fransa da toplamda 240 eylem düzenlendiği vurgulandı.

Almanyada 14 bin kişinin katıldığı 500 ün üzerinde göstericinin gözaltına alındığı 30 tutuklama ve 30 yaralı polis olduğu açıklaması ile Berlin polis şefi şimdiye kadar yaşanan en düşük şiddetli bir 1 mayıs olduğu vurgusu günlük basın ve ajanslarda yeraldı. Berlin’ de Polis saldırısı ve çatışmaların olduğu Göstericilere karşı Alman polisinin yoğun biber gazı kullandığı görüldü.

İtalia nın bir çok kentinde işsizlik yaşam pahalılığı ve emeklilerin isyanını ifade eden sloğanlarla kitlesel katılımın olduğu bir çok kentteki gösteriler sakinken Torino da polis ve göstericiler arasında gerginlik yaşandığı vurgulandı.

1Mayıs Avrupa’nın bir çok kentinde coşkuyla kutlandı
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin