30 yıllık tutsak Bilici’nin tahliyesi 3. kez engellendi

featured
service

Haber Merkezi: Afyonkarahisar 1 No’lu T Tipi Hapishanesinde 30 yıllık tutsak Şevket Bilici’nin tahliyesi “pişman olmadığı” öne sürülerek 3’üncü kez engellendi.

Van’a bağlı Başkale ilçesinde çıkan bir çatışmada bir korucuyu öldürmek iddiasıyla 17 Temmuz 1992’de tutuklanan ve daha sonra yargılandığı davada “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaktan” müebbet hapis cezası verilen Şevket Bilici’nin infazı bir kez daha yakıldı. Afyonkarahisar 1 No’lu T Tipi Hapishanesinde tutsak olan Bilici’nin 4 Temmuz 2022’de infazı tamamlanıyordu. Ancak İdare ve Gözlem Kurulu’nun 26 Haziran’da aldığı karar gerekçesiyle tahliyesi engellendi.

Bilici, bunun üzerine Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na itirazda bulundu.  Bilici, itirazın reddedilmesi üzerine İnfaz Hâkimliği’ne başvuruda bulundu. Kararı 26 Ağustos 2022’de değerlendiren İnfaz Hâkimliği, Bilici’nin “PKK’ye bağlı” olduğuna dair somut bir verinin olmadığını belirterek, İdare ve Gözlem Kurulu’nun kararını “usul ve yasaya aykırı buldu. Hâkimlik, kararın kaldırılmasına karar verdi. Savcı, karara itiraz etti. Afyonkarahisar 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın lehine karar vererek, hâkimliğin kararını bozdu.

ÜÇÜNCÜ DEFA ENGELLENDİ

Bilici’nin tahliyesi daha sonra benzer gerekçelerle ikinci kez engellendi. İdare ve Gözlem Kurulu, 15 Aralık’ta hazırladığı raporda, Bilici’nin infazının ertelenmesi yönünde rapor hazırladı. Rapor üzerine Bilici’nin infazı 3’üncü kez yakıldı. Bilici’nin son infaz yakmaya yaptığı itiraz da 4 Ocak’ta reddedildi. Hâkimlik, söz konusu itirazı, Gözlem Kurulu’nun “örgüt ortamında bulunuyor, pişman değil, yeniden örgüte katılabilir” iddialarını gerekçe gösterdi. Bilici’nin bir sonraki tahliye değerlendirmesi 2 Nisan’a bırakıldı.

30 yıllık tutsak Bilici’nin tahliyesi 3. kez engellendi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin