1. Haberler
  2. EMEK
  3. Aile Hekimleri İstanbul ve Ankara’da iş bıraktı

Aile Hekimleri İstanbul ve Ankara’da iş bıraktı

featured
service

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı hekimler Ankara ve İstanbul’da iş bıraktı. Yeni yönetmeliği ceza yönetmeliği olarak adlandıran hekimler aşı karşıtlarına izin verdiği halde hekimlerin mitingine izin vermeyen İstanbul Valiliğine de tepki gösterdi

Aile hekimleri İstanbul’da ve Ankara’da iş bıraktı: “Ceza yönetmeliğini kabul etmiyoruz”

İstanbul Aile Hekimleri Platformu’nun Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı yapmayı planladığı mitinge İstanbul Valiliğinden izin çıkmayıınca hekimler, yine iş bırakarak İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplandı. Aşı karşıtlarının mtinigine izin veren İstanbul Valiliğinin hekimlerin mitingine izin vermemesi tepkilere neden olmuştu.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde İstanbul Aile Hekimleri Platformu’nun çağrısıyla toplanan hekimler, açıklamalarda bulundu. Platform bileşenlerinin temsilcilerinin yaptığı açıklamalarda Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin hekimleri cezalandırdığına dikkat çekilirken bu yönetmeliğin kabul edilemeyeceği vurgulandı.

“Ceza yönetmeliği geri çekilsin”

Açıklamalar platform adına yapılan ortak açıklamanın okunmasıyla başladı. Yasemin Çelik’in okuduğu açıklamada çıkarılan yönetmeliğin birinci basamak sağlık hizmetlerinin niteliğini düşüreceğine dikkat çekildi. İzin haklarının gasp edidiğinin belirtildiği açıklamada, yapılması mümkün olmayan görevlerin de aile sağlığı merkezlerine tanındığını ve yapılmadığında cezalandırılacağı da yine yönetmelik kapmsanıında olduğu ifade edildi. Yapılan açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı:

Bizler aile hekimleri, aile sağlığı hemşireleri, ebeleri, sağlık memurları, acil tıp teknisyenleri…

Bizler tüm dünyada koruyucu sağlık, bağışıklama noktasında parmakla gösterilenler…

Bizler bu ülkenin sağlık emekçileri…

Bizler pandemiyi yok etmek için yüz binlerce kişiyi aşıya ikna etmiş, milyonlarca doz aşı yapmış ama hakkını alamamış, aşı karşıtları kadar değerli görülmeyen, sizlere bugün mitingde seslenecekken binlerce kişi ile basın açıklaması yapan aile hekimliği çalışanları…

Ne kadar iyi çalıştığımızı biliyoruz. Her zaman doğrunun, haklarımızın, mesleğimizin savunucusu olacağız.

O yüzden korkmuyoruz, susmuyoruz, geri adım atmıyoruz.

Sonuna dek toplum sağlığını korumak ve yükseltmek, özlük haklarımızı iyileştirmek, kayıplarımızı geri kazanmak için mücadele edeceğiz.

Talebimiz bugün çok net: Ceza yönetmeliği geri çekilsin!

“Köle yönetmeliği”

Ortak açıklamanın ardından platform bileşenlerinin temsilcileri konuşmalar yaptı. İstanbul Tabip Odası, Sağık ve Sosyal Hizmetleri Sendikası İstanbul Şubeleri ve çeşitli uzman derneklerinin temsilcilerinin yaptıkları konuşmalarda yönetmeliğin pandemi sürecinde birinci basamakta çalışan emekçilerinin cezalandırıldığı vurgulandı. Ücret kesintisinden iş güvencesinin ellerinden alınmasına, çalışma koşullarındaki güvenlik önlemlerinin alınmasında Bakanlığın sorumluluk almamasından yıllık izin ve doğum izninin gaspına kadar çeşitli konulara değinildi. Açıklamalarda hekimler, yönetmeliği köle yönetmeliği olarak adlandırırken “Sağlıkçıyla değil salgınla savaş” sloganları atıldı

Ankara’da ise Anakra Aile Hekimleri Derneği, Ankara Tabip Odası ve SES Ankara Şubesi’nin katılımıyla Çankaya Emek Aile Sağlığı Merkezi önünde bir açıklama yapıldı. Açıklamada yönetmeliğin hekimlere getireceği olumsuzluklar dile getirilirken şu ifadelerle açıklama sonlandırıldı:

COVID-19 Pandemi süreci bize güçlü, kamusal ve bölge tabanlı birinci basamak sağlık hizmetlerinin gerekliliğini bir kez daha göstermiştir. Buna karşın 29 Haziran 2021 tarihinde Resmî Gazete’ de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile Sağlıkta Dönüşüm Programında yeni bir faza geçildiği anlaşılmakta, yönetmelikle sağlık çalışanlarının ifade özgürlüğü ve iş güvenceleri kısıtlanarak özlük haklarında kayba uğratılmaktadır. Aile sağlığı merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanlarına karşı bu baskıcı ve dayatıcı tutuma karşı mücadele edeceğimizi, İstanbul’da Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının 7 Ekim 2021 tarihindeki eylemlilik sürecini desteklediğimizi kamuoyuna bildiririz.

Kaynak:sendika.org

Aile Hekimleri İstanbul ve Ankara’da iş bıraktı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin