7 kentte 28 dağ keçisi ve geyiğin katledilmesine onay 

featured
service

Haber Merkezi: ”Kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı keser” Karl Marks’ın bu sözü, güncelde ekonomik kriz çıkmazında olan kapitalizmin insana, insanın yaşam alanlarına ve tüm canlılara meta anlayışıyla bakması ve onu artı değere çevirme gayesinin ürünüdür.

RES, HES, JES, maden ve taş ocakları gibi talan ve yıkımının doğada yaşayan canlıların soykırımı olduğu açıktır. Bununla beraber ”av” adı altında doğada yaşayan canlıların avlatılması ve bundan kâr ortaya çıkaran kapitalist burjuvazi dünyanın sonunu hazırlamakta.

Türk devletinin Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tüm itirazlara rağmen 2022-2023 av sezonunun 20 Ağustos tarihinde başladığını duyurdu. Müdürlük yine bu av sezonunda da tüm tepkilere rağmen hayvanları katlettirmek için peş peşe ihaleler düzenledi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; 14,15 ve 16 Eylül’de düzenlenen ihalelerle 7 farklı kentte toplam 28 çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban keçisi, kızıl geyiğin para karşılığında katledilmesine izin verildi. Artvin’in farklı noktalarında 5 çengel boynuzlu dağ keçisi, Bingöl’ün farklı noktalarında 5 çengel boynuzlu dağ keçisi, Erzincan’da 5 yaban keçisi ile 1 çengel boynuzlu dağ keçisi, Erzurum’da ise 3 yaban keçisi avlattırıIacak. Bunların haricinde Sivas’ta 4 yaban keçisi, Maraş’ta 4 yaban keçisi ile 1 kızıl geyik para karşılığında katledilecek.

PARAYI VEREN ÖLDÜRÜYOR

Çorum Kargı’daki Kösdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda 1 kızıl geyik katledilmesi için de 27 Eylül’de ihale düzenleneceği açıklandı. İhalelerde teklif vermek için belirlenen muhammen bedel (en düşük bedel) ise 12 bin ile 120 bin TL arasında değişiyor.

Hayvanların öldürülmesi için düzenlenen çok sayıda ihale de daha önce açılan davalarla iptal edilmişti. Son olarak Danıştay, Mersin Barosu’nun açtığı dava sonucu Tarım ve Orman Bakanlığı 7’nci Bölge Müdürlüğü’nce 39 yaban keçisinin avlanması için yapılan ihaleyi geçen şubat ayında iptal etti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, av turizmi adı altında ve para karşılığında hayvanları katleden avcıların büyük bir kısmı ise yurtdışından gelen yabancı avcılar. Devletin hayvan katliamından elde ettiği para da milyonlarca lirayı buluyor. 2020-2021 av sezonunda 891 avcıya hayvanları katletmesi için izin verildi. Bu avcıların 558’i ise yurtdışından gelen yabancı avcılardan oluşuyor.

KATLİAM GELİRİ 26 MİLYON TL

DKMP Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2020-2021 av sezonunda av turizmi kapsamında bin 835 hayvan katledildi. Devlet bu katliamdan sadece bir sezonda toplam 26 milyon 857 bin TL gelir elde etti. Para karşılığında avlattırılan canlılar arasında yaban keçisi, yaban domuzu, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, kızıl geyik, anadolu yaban koyunu ve kızıl geyik de yer alıyor.

7 kentte 28 dağ keçisi ve geyiğin katledilmesine onay 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin