80 günlük ‘mağara operasyonu’ haberi yalan çıktı 

featured
service

Haber Merkezi: Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Gûndê Kûlê Mezrası’na yapılan operasyonda sığınakta bulunan 11 HPG’linin yaşamını yitirdiğine ilişkin haberlerin doğru olmadığı ortaya çıktı. Sığınağın çökmesi nedeniyle çok sayıda askerin göçük altında kaldığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nın, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Gûndê Kûlê Mezrası’na yapılan operasyonda mağarada bulunan 11 HPG’linin yaşamını yitirdiğine ilişkin yayınladığı haberlerin manipülasyon olduğu ortaya çıktı. Bölgede bulunan mağarada 90 gündür devam eden operasyonda şu ana kadar hiçbir HPG’linin yaşamını yitirmediği öğrenilirken, kazı yapılan bölgeye giriş-çıkışlar tamamen yasaklandı. Halen mağara etrafından kazılar devam ederken, bölgede askeri bir üssün kurulduğu da gelen bilgiler arasında.

ASKERLER GÖÇÜK ALTINDA KALDI

Bir ihbar üzerine tespit edilen sığınağa yönelik üç ay önce operasyon başlatıldı. Günlerce etrafı kazılmaya başlanan sığınağın içerisine gaz bombalarının atıldığı belirtildi. Aradan birkaç gün geçtikten sonra bu kez sığınağın içerisine askerler indirilmeye başlandı. Askerin sığınağın içerisine inmelerinin ardından göçük meydana geldiği ve çok sayıda askerin altında kaldığı belirtildi. Bunun üzerine askerlerin çıkarılması için iş makineleri, AFAD ve 112 ekipleri bölgeye sevk edildi. Günler süren kurtarma çalışmaların ardından askerlerin ölü mü yoksa sağ mı çıkarıldıkları, ya da çıkarılıp çıkarılmadıkları öğrenilemedi.

AMBULANSLAR HALEN BÖLGEDE BEKLETİLİYOR

Sığınağa yapılan operasyonunun üzerinden bir ay geçtikten sonra bile ambulansların halen bölgede bekletildiği bilgisini veren köylüler şunları söyledi: “Aylardır orada bir kazı çalışması yapılıyor. Ama bugüne kadar cenaze çıkarıldığını görmedik.  Eğer söylendiği gibi HPG’lilere ait cenaze çıkarılsaydı şu an çarşaf çarşaf yayınlarlardı. Yine hastane ve veya morglara bir cenazenin geldiği konusunda hiçbir bilgi yok. Şu an halen kazı çalışmaları yapılıyor ve adeta askeri bir üs kuruluyor. Birkaç askerin orada göçük altında kaldığına dair bilgiler var. Aylardır orada ne yapıldığı konusunda kimsenin detaylı bilgisi yok. Her gün onlarca iş makinesi, askeri araçlar oraya gidiyor.”

HPG YALANLAMIŞTI

Bu arada 80 gün sürdüğü ve 11 HPG’linin yaşamını yitirdiğine yönelik İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama HPG tarafından önceki gün yalanlandı. (MA)

80 günlük ‘mağara operasyonu’ haberi yalan çıktı 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin