1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. ABD ve Komprador Hırsızlar Afganistan Merkez Bankasını Taliban’dan önce boşalttı

ABD ve Komprador Hırsızlar Afganistan Merkez Bankasını Taliban’dan önce boşalttı

featured
service

Merkez Bankası kasaları Komprador hırsızlar eliyle gaspedildi.

Yeni sömürgeciliğin şampiyonu ABD Emperyalizmi, klasik sömürgeci yöntemlerle talan ettiği ülkelerde oluşturduğu kukla rejimler üzerinden milyonlarca dolar değerinde hammadde, kukla devlet eliyle topladığı vergilerden artık değer ve rejimin mali bütçesi için borçlanma yoluyla elde edilen Merkezi Bankası kaynaklarını, ayrıcalıklı ticari haklara sahip Amerikan şirketlerine kar olarak boca ettiği yetmiyormuş gibi kukla rejimin düşmeden önceki Merkez Bankası para ve diğer temel rezervlerine el koyduğu açığa çıktı.

Afganistan’ın uluslararası bağışçıları için yapılan gizli bir incelemede, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası gibi kuruluşların ekonomik yetkilileri, Afganistan Merkez Bankası, ticari bankalara borçları karşılığı spekülatif yöntemlere para transferleri gerçekleştirirken. Eyalet merkezlerindeki Bankalara aktarılmak üzere tranfere çıkarılan paraların buharlaştırıldığı tespit edildi

ABD ve Batılı Emperyalistler Yardım fonlarından oluşan rezervlere el koydu

Taliban’ın iktidarı devralmasından sonra Batılı ülkeler ile ajansların yanıt olarak ülkenin fonlarını dondurduğunu söyledi. Afganistan Merkez Bankasının kasalarında olduğu bildirilen 10 milyon Dolar’ın çalınmasının ardından, ABD vwe çeşitli Batı ülkeleri Bankalarında muhtemelen yardım fonlarına ait paralarında dondurulma paravanıyla el değiştirdiği anlaşılıyor.

Afganistanda ABD işgali ve Komprador klikler arası gerici savaşın mali bilançosu da toplumsal ve insan kayıplarından sonra yıkım boyutundadır. Afganistan üzerinde ki askeri hareketlerin baş kaynağı ABD Ordusunun toplamda 700 bin askeri dolaşımda tuttuğu ve buna müttefiklerininki de eklendiğinde , savaş kayıpları, araç gereçlerden oluşan bir hurda silah mezarlığı, harap edilmiş kentler, doğa tahribatı ve sayısı milyonun üzerinde sivil yaşam kayıpları ile sistemin yüzkarası, savaş ve insanlık suçlarıyla günümüzün Quernicasıdır Afganistan.

ABD ve Komprador Hırsızlar Afganistan Merkez Bankasını Taliban’dan önce boşalttı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin