ABD’de Kongre Binası işgali: 4 kişi öldü

featured
service

Haber Merkezi: Washington DC’de Kongre Binası işgalinde hayatını kaybedenlerin sayısının 4 olduğunu, ölenlerden birinin polis tarafından vurulduğu açıklandı. Açıklamada, 52 kişinin gözaltına alındığı, Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi ile Demokrat Parti Ulusal Kongresi’nin merkez binaları yakınlarında ise iki adet bomba bulunduğu bildirildi. Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, akşam saatlerinde ilan edilen OHAL’i 15 gün daha uzattıklarını açıkladı.

Hayatının kaybedenlerden birinin Ashli Babbitt adlı eski bir Hava Kuvvetleri mensubu olduğu belirlendi.

ABD’de Kasım ayında yapılan başkanlık seçim sonuçlarının Senato oylamasının yaoıldığı Kongre’deki oturum sırasında Başkan Donald Trump destekçileri Kongre’nin bulunduğu Capitol binasını hücum ederken bazı Trump destekçileri binaya girmeyi başardı. Trump taraftarlarının Kongre binasına girmeye çalışması üzerine tüm oturumlara ara verilerek binanın kapıları kilitlendi.

Kongre binasının kapıları kilitlenirken, kalabalık binanın merdivenlerinin önündeki metal bariyerleri yıktı. Polisler, göstericilere biber gazı ve kalkanlarla müdahale etti. Olaylar üzerine Washington Belediye Başkanı sokağa çıkma yasağı ilan etti. Olaylar, Trump’ın aynı bölgede destekçilerine hitaben yaptığı konuşmadan sonra başladı.

TEMSİLCİLER MECLİSİ DE ARİZONA’YA İTİRAZ ETTİ

ABD’de Temsilciler Meclisi de 121’e karşı 303 oyla Arizona’daki seçim sonuçlarına itirazı reddetti. Buna göre Joe Biden’ın eyalette önde tamamladığı seçim sonucu geçerli olacak.ABD Senatosu da Arizona eyaleti ile ilgili olarak seçim sonucuna Cumhuriyetçi senatörler tarafından yapılan itirazı reddetmişti.

Washington Polis Teşkilatı protestolar sırasında dört kişinin öldüğünü, bunlardan birinin polis tarafından vurulduğunu açıkladı. Washington Polis Şefi Robert Contee olaylarda 52 kişinin gözaltına alındığını ve Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi (RNC) ile Demokrat Parti Ulusal Kongresi’nin (DNC) merkez binaları yakınlarında iki adet bomba bulunduğunu açıkladı.

ABD BASINI AZLEDİLMEYİ TARTIŞIYOR

ABD medyası Kongre koridorlarında Trump’ın başkanlıktan azledilmesi ihtimalinin değerlendirildiğini bildiriyor. Washington Post gazetesi başyazısında“Yaşanan isyana teşviğin tüm sorumluluğu, görevde kaldığı süre boyunca ABD demokrasisine büyük bir tehdit oluşturacağını gösteren Başkan’a aittir.Trump görevden alınmalıdır” denilirken, Trump’ın 20 Ocak’a kadar görevde kalacak olmasının ABD için bir ulusal güvenlik tehdidi olduğu belirtildi. (YD)

ABD’de Kongre Binası işgali: 4 kişi öldü

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin