ABD’de Starbucks İşçileri 200. Sendika Seçimini Kazandı

featured
service

Eski ABD Çalışma Bakanı Robert Reich, “Bu cesur baristaların başardıklarına hayran kaldım” dedi.

Jake Johnson

Bir zaferle Cuma günü, Cleveland’da, Starbucks işçileri, 30’dan fazla ABD eyaletinde resmi olarak 200 sendika seçimi galibiyetine ulaştı; bu, kahve şirketinin yönetiminin ve milyarder geçici CEO’su Howard Schultz’un tam gaz sendika kırma kampanyası karşısında dikkate değer bir başarıydı.

Ülke genelindeki Starbucks işçilerinin, Aralık ayında Buffalo’daki tarihi zafer üzerine inşa ettikleri hız (çalışanlar şirketin ABD’deki ilk sendikalı mağazasını kurmak için oy kullandıklarında), ülkenin işçi hareketinin son on yıllarda acımasız bir şirket saldırısının ortasında söndüğünü gören gözlemcileri hayrete düşürdü..

ABD Çalışma Bakanlığı’nın eski başkanı Robert Reich, “Ülke genelinde, Starbucks işçileri, kötü çalışma koşullarına ve şirketin Starbucks Workers United’ın ülke çapındaki sendikal yönelimine yönelik açık düşmanlığına karşı grev yapıyor” dedi. “Bir yıl içinde 200 ABD Starbucks mağazası sendikalaştı. Bu cesur baristaların başardıklarına hayret ediyorum.”

İlerici bir medya kuruluşu olan More Perfect Union’ın Cuma günü belirttiği gibi, “Sekiz ay önce 0 sendikalı Starbucks mağazası vardı.”

Yayın, “Bu, Amerikan emeğinde tarihi bir andır” diye ekledi.

Uzmanlar, şimdiye kadar kazanılan seçimlerin sayısına ek olarak, sendikanın çarpıcı derecede yüksek kazanma yüzdesine ve ülke genelindeki yerlerde kazandığı düzinelerce oybirliğiyle kazanılan zafere, Starbucks işçilerinin kötü muamele karşısında örgütlenme yönündeki ezici arzusunun bir göstergesi olarak da dikkat çektiler.

İşçi gazetecisi Steven Greenhouse, “Starbucks Workers United inanılmaz bir oranla kazandı – 6 seçimin yaklaşık 5’ini” yazdı. “52 oy birliği kazandı.”

More Perfect Union’ın son çetelesine göre, 316 Starbucks lokasyonundaki işçiler, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na (NLRB) sendika seçimleri için başvuruda bulundular.

Kaynak:commondreams.org

ABD’de Starbucks İşçileri 200. Sendika Seçimini Kazandı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin