Açlık grevindeki tutsaklar ölümle tehdit edildi

featured
service

Haber Merkezi: Hapishanelerde sürdürülen baskı, keyfi uygulamalar, sürgün sevkler devam ediyor. Keyfi uygulamalara ve baskılara karşı 11 gündür açlık grevinde olan Mehmet Emin Dal gardiyanlar tarafından ölümle tehdit edildiklerini aktardı.

Afyon 1 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan Mehmet Emin Dal, 2016 yılında “örgüt üyeliği” iddiasıyla Urfa’nın Viranşehir ilçesinde gözaltına alınarak tutuklandı. 6 yıldır tutsak olan Dal’a, hakkında açılan davada siyasi gerekçelerle müebbet hapis cezası verildi.

Dal, hapishanede yaşanan hak ihlalleri ve baskılara karşı 25 Mayıs’ta Rızgar Turhan ve Cumali Yıldırım ile süresiz açlık grevine başladı. Dal ve arkadaşlarının talepleri ise ayakta sayımın, hücre cezalarının ve psikolojik baskı gibi hak ihlallerin son bulması.

KOŞULLAR GİDEREK AĞIRLAŞIYOR

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre tek kişilik hücrede kardeşi ile iki kişinin daha kaldığını belirten Dal’ın ablası Muhabbet Dal, 2 Haziran’da telefon ile görüştüklerini belirterek, “Son görüşmemizde hapishane koşullarının giderek ağırlaştığını aktardı. Hapishanede baskı ve keyfi uygulamaların son bulmasını istiyorlar. Aynı zamanda duyarlılık çağrısında bulundu” dedi.

Dal’ın annesi Nazime Dal da oğlunun Viranşehir’de tutuklandığı süreçte ağır işkenceye uğradığını söyledi.

GARDİYANLARDAN ÖLÜM TEHDİDİ

Oğlunun daha önce kaldığı diğer hapishanede de işkence gördüğünü ifade eden anne Dal, “Oğlum bizi aradığında kendilerine haksızlık yapıldığını ve tehdit edildiklerini söyledi. Gardiyanlar, oğluma, ‘Seni öldüreceğiz, buradan cenazeni çıkaracağız’ diye tehdit etmiş” dedi. Dal, oğlunun hayatının tehlikede olduğunu söyledi.

Hapishanelerdeki şüpheli ölümlere dikkat çeken anne Dal, tutukluların öldürüldüğünü ve ölümlerine intihar süsü verildiğini belirtti. Dal, “Tutuklulara haksızlık yapıyorlar, onlar da direniyor. En son görüşüne gittiğimde yarım saat görüş olacağını söylediler ama o kadar bile görüşemedik. Oğluma bu yapılan zulmü ve işkenceyi kabul etmiyorum” dedi.

Açlık grevindeki tutsaklar ölümle tehdit edildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin