Afganistan: İlişkilerin yeniden inşası ve mültecilerin geri dönmesi çağrısı

featured
service

Mariano Quiroga

ABD birliklerinin çekilmesinden ve taliban’ın yönetimi ele geçirmesinden sonra, Afganistan uluslararası ilişkileri ilerletiyor. En azından Ortadoğu ülkesine karşı başka saldırılarla savaşı takip etmeyen ülkelerle.

Afganistan Mülteciler ve Geri Dönüş Bakanı Halil Rahman Hakkani dün Kabil’deki İran büyükelçiliğinden yetkililerle ve özellikle İran’a gelen Afgan mültecilerin durumunu iyileştirmek için anlaşmalar ve ortak eylemler planlamak üzere seyahat eden yetkililerle bir araya geldi. Yasal durum, özellikle Taliban’ın iktidara geri döndüğü geçen yılın Ağustos ayından bu yana onlar için çok sınırlı. Birincisi, binlerce insanın bölgeyi terk etmek için acele etmesi ve ikincisi, yeni yetkililerin sınır kontrolü ve insanların hareketi konusundaki devlet politikalarını sürdürmedeki zorlukları.

“Daha önce duyurulduğu gibi, Afganistan Hükümeti Mülteciler Bakanlığı’ndan bir heyet, Afgan mültecilerin sorunlarını çözme sürecini izlemek için Tahran’a gidecek. Bu, bu sorunları çözebilecek idari tesisleri ortaklaşa tasarlamak mümkün olacak, “dedi İran’ın Kabil büyükelçi yardımcısı Seyid Hasan Mortazavi, Afgan bakanla yaptığı görüşmeden sonra.

Her iki ülke de ticari ilişkilerini yeniden inşa ediyor ve bu da hem uluslararası örgütlerin hem de Batılı ülkelerin maruz kaldığı çoklu yaptırımların dayattığı tuzaktan çıkmalarını sağlayacak.

Bu anlamda, bugün Kabil’de düzenlenen bir basın toplantısında Hakkani, uluslararası topluma Afgan varlıklarını yurtdışına serbest bırakma ve insani yardım sürdürme çağrısında bulundu.

Bakan Hakkani, kamu hizmetleri ile Bağımsız Yönetim Reformu Komisyonu ve diğer bakanlıklar arasında muhtıra ve anlaşmaların imzalanması için düzenlediği basın toplantısında, yurtdışına sığınan Afgan siyasi liderlerini, işadamlarını ve aydınlarını, ulusal sorunları çözmek için bir tartışmaya katılmak üzere ülkeye dönmeye çağırdı.

“Onlar Afganlar ve kardeşlerimiz; burada savaş olduğunda, bir hükümete ve bir işgale karşıydı. Gelsinler ve Afganlara katılsınlar ve sonra masaya oturup çalışabiliriz” sözleriydi. Taliban hükümeti içinde anlaşmazlık içindeki hizipler dikkate alındığında, siyasi sınıf içinde yaratılan güvenilirliği görmek gerekiyor.

Aslında, yakın tarihli bir Birleşmiş Milletler raporu, Hindistan alt kıtasındaki (AQIS) El Kaide eğitim kamplarının Bangladeş, Hindistan, Myanmar ve Pakistan’dan savaşçılarla Afganistan’da faaliyet gösterdiğine işaret etmeye devam ediyor. BM raporu, El Kaide’nin “yeni Afgan rejimi altında daha fazla özgürlüğe sahip olmasına” rağmen, “Taliban’ın kapasite ve ılımlılık eksikliği nedeniyle önümüzdeki iki yıl içinde Afganistan dışına saldırı planlamasının veya yönlendirmesinin olası olmadığını” açıkça ortaya koyuyor.

Tehran Times, Indian Express, Prensa Latina ve Mehr Haber Ajansı’ndan alınan bilgilerle.

Afganistan: İlişkilerin yeniden inşası ve mültecilerin geri dönmesi çağrısı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin