Ahırda yaşamak zorunda kalan kanser hastası depremzede, enfeksiyon sonucu hayatını kaybetti

featured
service

Haber Merkezi: Depremden sonra talep edilen konteyner verilmeyince ahırda kalmak zorunda kalan akciğer kanseri Şehmus Kurt, enfeksiyon kapması ardından yaşamını yitirdi.

Depremin vurduğu Antep’in İslahiye ilçesine bağlı Altınüzüm Mahallesi’nde yaşayan kanser hastası Şehmus Kurt (58), kaptığı enfeksiyon nedeniyle yaşamını yitirdi. Depremden sonraki ilk beş günde kalacak yer bulamayan Kurt ailesi, ön tarafı açık olan ahır da kalmak zorunda kaldı. Akciğer kanseri rahatsızlığı olan Kurt, ahırda kaldığı ilk 5 günde enfeksiyon kaptı. Durumu gittikçe kötüleşen Kurt, 14 Mart’ta yaşamını yitirdi.

Kurt’un kızı Revan Gülizar Doğan, depremin ilk saatlerinde yağan yağmur ve karda bahçede kaldıklarını, babasının rahatsızlanması üzerine ailesi ile beraber ahıra girmek zorunda kaldıklarını söyledi. Doğan, “Kendi imkânlarımızla paletler bulduk, halılar serdik, evde babamın sediri vardı, onu getirdik. En azından mikrobun içinde kalmayalım diye. İlk beş gün orada kaldık. Muhtarı aradık, çadır istedik ama yoktu. Ahırda el arabası içerisinde ateş yakıyorduk. Ancak ateşin dumanından etkileniyorduk. O süreçte kimseye çadır gelmedi. Babam rahatsız diye yetkililer bize ulaştı. Biz çadır ya da konteyner gönderin dedik. ‘Konteyner göndereceğiz’ dediler ama göndermediler. Bizde kendi imkânımızla bir şeyler yapmaya çalıştık” dedi.

“ENFEKSİYON KAPTI”

Babasını, rahatsızlığının artması üzerine Hatay’a gönderdiklerini belirten Doğan, Mezopotamya Ajansı’na şunları söyledi: “Babamı otobüsle Hatay’da hastaneye götürdük. Direk yoğun bakım için Adana’ya götürdüler. 7-8 gün orada kaldı. Ama yürüyemez hale geldi. Babamı Adana’ya götürdüklerinde, doktorlar enfeksiyon kapmış dediler. Böbrek ve bağırsakları enfeksiyon kaptığı için sarılık geçirdi. Babam hastaneden çıktı, o zamanda çadırımız yoktu. Daha sonra Kızılay çadır verdi. Ama o da su damlatıyordu, bu nedenle babam gelemedi. Halam Hatay’da kalıyor, biz de babamızı tekrar oraya götürdük. Orada da sürekli hastaneye gidip geliyordu. Hatay’dan köye gelmek istedi. Köye geldi, iki gün kaldı, durumu kötüleşince tekrar Adana’ya götürdük. Birkaç gün kaldı. Oradan tekrar Hatay’a halamın evine götürdük. En son 14 Mart’ta babam Hatay’da yaşamını yitirdi.”

“HİÇBİR ŞEY O GÜNLERİ AFFETTİRMEZ”

Babası henüz hayattayken annesinin konteyner alabilmek için Kaymakamlığa başvuruda bulunduğunu ifade eden Doğan, kendilerine olumlu ya da olumsuz herhangi bir dönüş olmadığını söyledi. Doğan, “Yetkililer bize ‘hastanız var size öncelik vereceğiz’ dediler ama konteyner hâlâ gelmedi. Annemler hâlâ çadırda kalıyor. Bundan birkaç gün önce bize su geçirmeyen bir çadır getirdiler. Babam yaşamını yitirdi, yine kimse gelip sormadı. Aslında ilk 3 gün buraya kimse gelmedi. Eğer gelselerdi belki birçok insan yaşıyor olurdu. Belki de çoğu insan donarak öldü. Çünkü hava çok soğuktu. En azından bir hafta sonrasında insanlara çadır getirebilirlerdi. Şu an herkesin psikolojisi bozulmuş. Özellikle çocukların psikolojisi bozulmuş. Bu konuda bizlerin desteğe ihtiyacı var. Bu saatten sonra hiçbir şey o günleri affettirmez” diye konuştu.

Ahırda yaşamak zorunda kalan kanser hastası depremzede, enfeksiyon sonucu hayatını kaybetti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin