Aile hekimleri 30 Haziran’da iş bırakıyor 

featured
service

Haber Merkezi: Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı hekimler iş bırakıyor. SES, yaptığı açıklamada emeklerinin yok sayılmasına dayanacak güçlerinin kalmadığını belirterek, “30 Haziran ve 1 Temmuz’da tüm Türkiye’de yapılacak iş bırakma eylem ve etkinliklerine sağlık emekçilerinin ve halkımızın desteğini bekliyoruz” dedi.

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı hekimler 30 Haziran ve 1 Temmuz’da iş bırakıyor. Sağlık emekçilerine yönelik sömürüyü derinleştiren ceza yönetmeliğinin kaldırılması için eylem düzenleyeceklerini belirten Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), sağlık çalışanlarının ve vatandaşların eyleme destek vermesi için çağrıda bulundu.

Açıklamada aile hekimliği sistemi ile dönüştürülen birinci basamak sağlık sisteminin toplum sağlığı açısından sorunlara yol açtığı ifade edilerek, “Esnek ve performansa dayalı ücretlendirme sistemi ile de sağlık emekçilerine yönelik sömürüyü derinleştirmektedir. Gelinen aşamada birinci basamak sağlık hizmetleri kötüye gitmekte, sağlık emekçileri daha fazla sömürülmektedir” denildi.

“Emekçiler kölelik sistemine taşındı”

Sendikanın genel merkezinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Aile Hekimliği uygulama yönetmeliğinde bugüne kadar yapılan her değişiklikte geriye gidilmiş, hak kayıpları hatta cezalandırmalar oluşturulmuştur. 30.06.2021 tarihinde yayınlanan yönetmelik ise sorunları çözmek bir tarafa daha da arttırmış, itiraz eden sağlık emekçilerini cezalandırmayı hedef almıştır. Yönetmelik değişikliği ile aile hekimliği çalışanlarının statüsü, il sağlık müdürlüklerine bağlı işçi noktasına getirilmiş, kölelik sistemine taşınmıştır. Aynı zamanda başta pandemi sürecinde olduğu gibi, toplum sağlığını ve sağlık çalışanlarının haklarını savunan, kamuoyunu bilgilendiren, görüş ve önerilerini, taleplerini basın ve sosyal medya aracılığıyla üç kez dile getiren aile sağlığı merkezi (ASM) sağlık çalışanlarının sözleşmeleri feshedileceği yönetmelikte yer almıştır. Aile hekimliği uygulamasında iş güvencesi bu yönetmelikle sona ermiştir. Yeni yönetmelik ile sözleşme yenilme ve fesih yetkisi İl Sağlık Müdürlüklerine verilmiş olup zaten iller arasında var olan uygulama farklılıkları kişilerin insafına bırakılmıştır. Açığa alma, sözleşme yenilememe gibi olağanüstü yetkiler, tüm hukuk kuralları çiğnenerek verilmiştir.

“Kadrolu ve iş güvenceli istihdam sağlanmalı”

Ceza yönetmeliği ile mesleklerinin iyice değersizleştirildiğini ve sağlık çalışanları üzerindeki sömürünün arttırıldığını belirten SES, çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

 1. Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerin toplum yönelimli ve bölge tabanlı sunulmalıdır.
 2. Koruyucu sağlık hizmetlerin tüm giderleri kamudan karşılanmalıdır. ASM giderlerinin cari hesaplar kaleminden değil bütçeden karşılanmalıdır. ASM’lerin tümü uygun standartlarda ve donanımda kamu binası olarak yapılmalıdır.
 3. Mobil hizmetler için kamu tarafından, uygun mekân temin edilmeli, kamu tarafından araç tahsisi yapılmalıdır.
 4. Yaz-boz tahtasına dönüşmüş olan mevzuat sağlık emekçilerin örgütlerinin katılımıyla yeniden düzenlenmelidir.
 5. Emekçilerin kadrolu, iş güvenceli istihdamı sağlanmalı, kamu dışı emekçiler kadroya alınmalıdır.
 6. Birinci basamak ekibi genişletilmeli, bölge ve nüfusun özelliklerine göre belirlenen sayıda sağlık emekçisi istihdam edilmelidir.
 7. Nüfus ve performansa dayalı ücretlendirme yerine emekliliğe yansıyacak temel ücret uygulaması hayata geçirilmelidir.
 8. Birinci basamak sağlık emekçilerin taleplerine yönelik toplu sözleşme hazırlanmalı, tüm sağlık ve sosyal hizmet alanı için yapılan toplu iş sözleşmesinde birinci basamağa özgün yer verilmelidir.
 9. Denetim ve izlemelerin birincil amacı hizmet içi eğitim hedefi olmalıdır.
 10. Sağlık emekçilerinin karar mekanizmalarına katılımı sağlanmalıdır.
 11. Birinci basamak gerektirdiği tüm hizmetleri sunabilecek genişlikte bir ekipten oluşmalı; tüm sağlık emekçileri kadrolu (4a) istihdam edilmeli ve ücretlendirmesi de emekliliğe yansıyacak temel ücretle olmalıdır. Çalışma koşulları ve ücretler toplu sözleşme ile belirlenmelidir.

Sendika.Org

Aile hekimleri 30 Haziran’da iş bırakıyor 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin