Alevi kurumlarından el konulan yardım TIR’larına ilişkin ortak açıklama

featured
service

Haber Merkezi: Maraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremde yıkılan kentlere yurtiçi ve yurtdışında yardım kampanyaları düzenleniyor. Gönderilen yardım TIR’larına AFAD tarafından el konulmaya başlandı.

Londra‘dan yola çıkan ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD)’nin Adana Seyhan Şubesi/Meydan Cemevi’ne gönderilen yardım tırlarına AFAD tarafından el konuldu.

Londra’dan Kapıkule sınır kapısına kadar gelen yardım tırları sınırda AFAD yetkililerince durduruldu. Bölgeye yardımların yasal olarak sadece AFAD tarafından yapılabileceğini söyleyen yetkililer, gelen tırların AFAD’a teslimi yapılmadığı taktirde bağlanacağını ve gönderen hakkında yasal işlem yapılacağını söyledi.

Yardım TIR’larına el konulması üzerine Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Demokratik Alevi Dernekleri ortak bir açıklama yayımladı.

Açıklamada şunlara değinildi:

“Maraş’ın Pazarcık ilçesinin Hasankoca Cemevinde, depremzedeler için dayanışma amaçlı kurulan yardım toplama ve dağıtma merkezine kaymakamlık ve kolluk kuvvetleri tarafından müdahale edilmesi ve demokratik kitle örgütleri eliyle yürütülen insani yardım amaçlı bir faaliyetinin engellenmesi, yardımlara el konulması kabul edilemez bir tutumdur.

“Hele ki halkın güvenerek ve gönül rızalığı ile gönderdiği yardımların dağıtılması faaliyetinin başına kaymakam tarafından görevlendirme yapması bir kayyum anlayışıdır.

“Ülkemizde ciddi yıkım ve tramvaya neden olan büyük deprem felaketi sonrası sadece yurt içi değil, yurt dışında yaşayanların da ciddi bir hassasiyet göstererek maddi manevi dayanışma örneği sergilemeleri hem önemli hem de mağdurlara umut olması açısından çok değerlidir.

“Yurt dışından bizzat Alevi kurumlarına ve şubelerine ulaştırılarak bu kurumlar aracılığıyla dağıtılması istenen yardım TIR’larına el konulması ve AFAD merkezlerine yönlendirilmesi, Demokratik Kitle Örgütlerinin ve Siyasi Partilerin tamamen insani, acil ve yaşamsal yardımları halkınıza ulaştırma çabasına yönelik her türlü müdahaleyi asla kabul etmiyor ve kınıyoruz.

“Devletin ulaşamadığı bölgelerde hayati öneme sahip yardımlaşma ve dayanışmanın önemi ve aciliyeti göz ardı edilerek bu merkezlere müdahale edilmesi ve kayyum atanması yardımlaşma iradesine müdahaledir. İnsan hakkı ihlalidir ve suçtur.

“Halkın dayanışma maneviyatını sekteye uğratan bu tip uygulamalardan bir an önce vazgeçilmesi ve depremzedeler ile bu sancılı süreçte dayanışmanın acılarını hafifletmek adına engellenmemesini talep ediyoruz.

“Devleti asli görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Hükümete ve devlete, enerjisini ve gücünü, insani yardımların dağıtılmasını engellemede değil, halkımızın en acil sorunlarının çözümü için kullanmasını öneriyoruz.

“Unutulmasın ki; Dayanışma yaşatır.”

Yardım TIR'ları
Alevi kurumlarından el konulan yardım TIR’larına ilişkin ortak açıklama

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin