Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Siyasi Mahkumlar… 2022

featured
service

Stansfield Smith
Siyasi tutuklunun ne olduğunu tanımlamanın birçok yolu vardır. gibi, ulusal güvenlik devletinin komplo kurduğu veya siyasi aktivizmleri nedeniyle aşırı cezalarla hapsedildiği vakalardır George Jackson .

İşçi sınıfının ve ezilen halkların egemen sınıf denetimine karşı yürüttüğü her mücadele dönemi, bazı eylemcilerin etkin devrimci çalışmaları için kilitli kalmasıyla sonuçlanıyor. olduğu gibi, genellikle ulusal baskılarına karşı savaştıkları için hapse atılanlar anlamına gelir Kara Panter’de . Buna karşılık, bir asırdan fazla bir süre önce siyasi mahkumlar, örnek teşkil eden Joe Hill, Eugene Debs ve Big Bill Haywood gibi işçi-Marksist-savaş karşıtı eylemcilerdi. Bugün ulusal güvenlik devleti, suçlarını yurtiçinde ve yurtdışında ifşa edenleri en tehlikeli düşmanları olarak görmektedir.

Ayrıca hiçbir zaman adil yargılanmayan veya hapse atıldıkları suçlardan masum olan binlerce tutuklu insan var. Bunların yüksek bir yüzdesi beyaz olmayan, ABD’de ikinci sınıf vatandaşlığa tabi olan halklardır. gibi bir dizi idam edilir Troy Davis veya tüm hayatlarını hapiste geçirir. Amerika Birleşik Devletleri dünya nüfusunun yaklaşık %4.2’sini temsil ederken, dünyadaki mahkumların yaklaşık %20’sini barındırmaktadır. Siyahlar, beyazların beş katı hapis cezasına çarptırılıyor.

Siyasi mahkûmları yedi gruba ayırıyoruz: ulusal güvenlik devlet ajanları ve bariz hükümet suçlarını ilan ettikleri için hapsedilen muhabirler; ABD’nin devirmeye çalıştığı yabancı hükümetlerin temsilcileri; halklarının hakları için savaşan siyahi, yerli amerikalı ve latin siyasi aktivistler; ABD’li Arap ve Müslümanlar 9-11’den sonra hedef alındı; Guantanamo işkence merkezindeki mahkumlar; şiddet içeren saldırılara karşı kendilerini savundukları için hapsedilen kadınlar; ve çevre aktivistleri.

2016’daki Demokratların ardından seçimin çalındığını düşünen 6 Ocak 2021 protestocuları arasında şiddet içermeyen protestoculara değinmek gerekiyor. Boynuzlu şapkalı adam Jacob Chansley ” suçundan 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı resmi bir kovuşturmayı engellemek savcıların şiddet kullanmadığını kabul etmesine rağmen, “ Farklı siyasi yönelime sahip olan Dan Baker , Florida Eyaleti Meclis Binası’nda başkentte “[6 Ocak tarzı Trump] protestoculara şiddetle karşı koymak” için “aynı kafadaki bireyleri silaha çağrı” yaptığı için Florida’da hapse atıldı. Hiçbir şey olmadı: Baker, ne başkente gitmek için bir birlik örgütledi ne de herhangi bir kişiye karşı tehditler savurdu. Yine de kendisine 4.7 yıl verildi.

  1. Gazeteciler ve ulusal güvenlik devlet çalışanları, yasadışı ABD gözetim operasyonlarını ve savaş suçunu ifşa ediyor

Çok sayıda muhbir hapse atıldı veya aranıyor. Bunlar arasında ABD Ordusu istihbarat analisti Chelsea Manning, NSA yüklenicisi Edward Snowdon, eski Hava Kuvvetleri istihbarat uzmanı Reality Winner, eski CIA ajanı John Kiriakou, Jeremy Hammond, eski CIA görevlisi Jeffrey Sterling , eski NSA yöneticisi Thomas Drake, Aaron Swartz, Barrett Brown, eski FBI ajanı Terry Albury, Ulusal Hava Muhafızları  istihbarat analisti Matthew DeHart. Bugün tutuklu olanlar:

Julian Assange , 2012’den beri siyasi sığınmacı olduğu Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde 2019’da yakalandı ve tutuklandı. Nisan 2022’de bir İngiliz yargıç, Assange’ın ABD’ye iade edilmesine karar verdi ve Assange hakkında doğru bilgileri yayınladığı için 175 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Irak ve Afganistan’daki savaşlar. ile aynı bilgileri yayınlamasına rağmen Casusluk Yasası kapsamında suçladı New York Times ve Washington Post . Mark Weisbrot , “Julian Assange siyasi bir mahkumdur. O hiçbir zaman bir suçla itham edilmedi…. Onun ve WikiLeaks’in gazetecilik pratiği ve özellikle insan hakları ve sivil özgürlüklerin savunulması oldu… Assange ve WikiLeaks’in asıl suçu, çoğu kişinin suçlarını ifşa etmekti. dünyanın en güçlü insanları.” Bir gazeteci ve Avustralya vatandaşı olan Assange’ın ABD’ye iade edilmesi, özgür basın ve demokratik hakların mevcut kalıntıları üzerinde daha da olumsuz sonuçlara yol açacaktır. Hiçbir vaka eskiyi daha iyi temsil etmez Sınıf Savaşı Mahkumları için IWW afişi : “Unutmayın! Biz sizin için buradayız, siz bizim için dışarıdasınız.” hakkında Roger Waters ve Noam Chomsky’ye Assange

Daniel Hale , ABD’nin Afganistan’daki insansız hava aracı saldırılarının çoğunlukla masum insanları öldürdüğünü gösteren belgeleri yayınladığı için 2019’dan beri hapiste ve 45 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hale, 2009’dan 2013’e kadar Hava Kuvvetleri ve NSA’dayken drone programına katıldı ve daha sonra açık sözlü bir eleştirmen ve ihbarcıların savunucusu oldu. için kaynak materyal olduğuna inanılıyor Drone Kağıtları . belgeseline bakın National Bird ABD drone programındaki ihbarcılarla ilgili Daniel, gerçeği söylediği için Sam Adams İstihbaratta Dürüstlük Ödülü’nü ve Serbest Konuşma Uluslararası İhbar Ödülü’nü aldı . bakın Chris Hedges’e .

Joshua Schulte, hükümet, Vault 7 olarak bilinen iki milyar sayfalık gizli CIA verilerini WikiLeaks’e vermekle suçluyor. Vault 7 programları, Wifi ağlarını tehlikeye atmak, Skype’ı hacklemek, anti-virüs yazılımlarını yenmek, denizaşırı casusluk operasyonlarında Apple ve Android akıllı telefonlarını hacklemek, internete bağlı televizyonları dinleme cihazlarına dönüştürmek ve arabalardaki rehberlik sistemlerine el koymak için kullanılan CIA teknikleriydi. 80 yıla kadar hapiste koşullara , bugün Julian Assange’ın maruz kaldığı

Ana Belen Montes , Küba’yı ABD’nin saldırganlık planları konusunda uyaran bir Savunma İstihbarat Teşkilatı analistiydi. 2001 yılında tutuklandı, casusluk yapmak için komplo kurmaktan suçlu bulundu ve 21 yılının çoğunu parmaklıklar ardında geçiren Fort Worth, Teksas’ta hücre hapsinde tutuldu. Ana Belen Montes yargıca şunları söyledi: “Hükümetimizin Küba’ya yönelik politikasının acımasız ve adaletsiz, derinden düşmanca olduğunu düşünüyorum; Değerlerimizi ve siyasi sistemimizi adaya empoze etme çabalarımızdan Ada’nın kendisini savunmasına yardım etmek için ahlaki olarak kendimi yükümlü gördüm. Kırk yıldır Küba’ya karşı hoşgörüsüzlük ve küçümseme gösterdik. Küba’nın kendi kaderini belirleme hakkına, kendi eşitlik ve adalet ideallerine asla saygı göstermedik. Küba’nın liderlerini nasıl seçmesi gerektiğini, liderlerinin kim olmaması gerektiğini ve bu ulus için en uygun yasaların neler olduğunu dikte etmeye nasıl devam ettiğimizi anlamıyorum. Neden iç işlerini nasıl yürütmek istediklerine karar vermelerine izin vermiyoruz.”

  1. uyguladığı yaptırımları “ihlal ettiği” gerekçesiyle hapsedilen yabancılar kendi ülkelerine

Mun Chol Myong , Kuzey Koreli 20 Mart 2021’de ABD’ye iade edildi ve hapsedildi. Mun, Mayıs 2019’da bir Washington DC yargıcının tutuklama emri vermesinin ardından Malezya’da tutuklandı. Komplo ve kara para aklama “suçları” aslında ABD’nin ülkeye yönelik yaptırımlarını atlatarak Kuzey Kore’ye ihtiyaç duyulan malları tedarik etmekten ibaretti. Üst düzey bir Adalet Bakanlığı yetkilisi, ABD’de hiç bulunmamış yabancıların ABD yasalarını ihlal ettikleri için buraya iade edilebileceğini iddia etti. ABD, ekonomik ve sosyal gelişimini sekteye uğratmak için tasarlanan ABD’nin Kore’ye karşı savaşının başlangıcında, 1950’den beri Kuzey Kore’ye karşı bir abluka uyguluyor.

Alex Saab , ABD’nin emriyle 12 Haziran 2020’de Cabo Verde’de hapse atıldı. Daha sonra ABD ajanları tarafından ele geçirildi ve 16 Ekim 2021’de Miami hapishanesine getirildi. Alex Saab, Venezuela’daki ABD’nin yasa dışı ablukasından kaynaklanan insani krizi hafifletmek için gıda ve enerji tedariki sağlamak üzere diplomatik bir görevdeyken tutuklandı. . Bir diplomat olarak Saab’ın, 1961 tarihli BM Viyana Sözleşmesi’ne göre tutuklanmaya karşı dokunulmazlığı var. BM İnsan Hakları Komisyonu ve diğer uluslararası insan hakları savunucuları, Saab’ın hapsedilmesini kınadı. Avukatlar Birliği , Saab’ın derhal serbest bırakılmasını istiyor.

Simón Trinidad (Ricardo Palmera) Kolombiya’da toplumsal değişim için kitle hareketlerinde uzun süredir liderdi ve Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri’nin (FARC) baş müzakerecisidir. 2003 yılında Simon, Kolombiya hükümetiyle barış görüşmelerini canlandırma ve savaş esirlerinin değişimi konusunda iletişime başlama çabalarının bir parçası olarak BM yetkilisi James Lemoyne ile temas kurmak üzere Ekvador’a gönderildi. 2004 yılında Ekvador’da yakalandı ve ardından uyuşturucu kaçakçılığı ve adam kaçırma suçlamalarıyla ABD’ye iade edildi ve tekrarlanan yargılamalar nedeniyle dört ayrı davaya tabi tutuldu. Sonunda Colorado’daki Florence “Supermax” hapishanesinde 60 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  1. Halklarının ulusal baskısı ve ikinci sınıf vatandaşlık için savaşçılar

Siyah siyasi mahkumların çoğu, FBI’ın Siyah özgürlük hareketini yok etmeye çalıştığı 1960’lar-70’lerde polis devleti Cointelpro programının hedefleriydi. gibi Glen Ford’un : “Siyahları bağımsız bir siyasi yolda yönlendirmeye çalışırsanız, ABD devleti sizi etkisiz hale getirmeye, hapse atmaya ya da öldürmeye çalışacaktır. Devletin baskıcı koluna karşı kendinizi ve halkınızı savunma hakkınızı kullanırsanız sizi kanun kaçağı yapar ve peşine düşerler.”

FBI, Cointelpro’nun hedeflerinden birinin “ortaya çıkarmak, bozmak, yanlış yönlendirmek, itibarsızlaştırmak veya başka bir şekilde etkisiz hale getirmek… maksimum etkinlik için… karşı istihbarat teknikleriyle yararlanma fırsatı kaçırılmaması gerektiğini… ve nihai hedefin uzun menzili önlemek olması gerektiğini söyledi. özellikle gençler arasında militan siyah örgütlerin büyümesi. dahil olmak üzere en az 38 Kara Panter Partisi üyesinin öldürülmesi Fred Hampton ve yüzlerce kişinin silahlı meşru müdafaa eylemleri nedeniyle, birçoğu 45 yıldan fazla bir süredir hapsedilmesiyle sonuçlandı.

Kara Panter Partisi Hâlâ Hapsediliyor Üyeleri, o zamandan beri bir çok kişi ölmüş olmasına rağmen, 2014 yılında hapishanedeki sayıyı kaydetti. filmleri FBI’ın Siyah Amerika’ya Savaşı: Cointelpro ve Cointelpro 101 bu polis devletinin kirli işlerini belgeliyor. Şu anda tutuklu bulunanlar şunlardır:

Leonard Peltier , amacı yerli Amerikan topluluklarını haklarını savunmak için organize etmek olan Amerikan Kızılderili Hareketi’nde bir aktivistti. sonucunda Cointelpro hapis cezasına çarptırıldı, iki FBI ajanını öldürmekten 46 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Peltier, FBI tarafından başlatılan 1975 çatışmasının meydana geldiği Pine Ridge Reservation’daki AIM kamplarına katıldı. Daha önce, çoğu AIM ile bağları olan 64 Amerikan Yerlisi öldürüldü. Ölümleri FBI tarafından araştırılmadı. FBI davasında Peltier’i aklayan kanıtlar FBI tarafından saklandı. İtirazlarında hükümet, iki FBI ajanını öldürdüğüne dair hiçbir kanıtı olmadığını kabul etti, bunu kanıtlayan kanıtları bastırdı ve başka “kanıtlar” uydurdu. Cinayetten yargılanan diğer AIM üyeleri, meşru müdafaa nedeniyle yargılandıkları davada beraat ettiler. Bir savcı, “Sayın yargıç, bu ajanları kimin öldürdüğünü bilmiyoruz. Ayrıca, eğer varsa, Bay Peltier’in buna ne gibi bir katılımı olduğunu bilmiyoruz.” Rahibe Teresa, Dalai Lama, Nelson Mandela, 54 Kongre Üyesi, Uluslararası Af Örgütü, aralarında diğerleri , özgürlüğü için çağrıda bulundu. filmi Ogala’daki Olay Yapımcılığını Robert Redford’un yaptığı In the Spirit of Crazy Horse: The Story of Leonard Peltier and the FBI’s War on the American Indian Movement ( bu davanın geniş kitlelerce bilinmesini sağladı. Bakınız: Whoisleonardpeltier.info ve Hapishane Yazıları .

Mumia Abu Jamal , en önde gelen eski Kara Panter siyasi mahkumudur. 1981’de, Cointelpro tarzında, Philadelphia polisini öldürmekten ölüm cezasına çarptırıldı. Davasında ve temyiz başvurusunda karar veren yargıç Albert Sabo, bir mahkeme muhabiri tarafından “zenciyi kızartmalarına yardım edeceğim” dediğini duydu. Siyah jüri üyeleri hariç tutuldu. Tanıklara rüşvet verildi ve kürsüye çıkmakla tehdit edildi. Belgeler eyalet savcılığında saklandı. Mumia, Siyahi topluluktaki polis ihlallerine karşı bir örgütleyici ve kampanya yürütücüydü ve Siyahi Gazeteciler Derneği’nin Başkanıydı. Hapishanesi sırasında, şimdi hayata çevrildi, birkaç kitap ve yorum . Filmlere bakın Mumia Abu Jamal: Makul Şüphe İçin Bir Vaka? ,  Mumia: Uzun Mesafede Devrimci ve freemumia.com , Bringmumiahome.com .

Mutulu Shakur , BM’ye Siyah toplulukların maruz kaldığı ayrımcılıkla ilgili sunumlara katıldı ve 1970’e kadar FBI’ın yasadışı Cointelpro sızma programının hedefi oldu. serbest Assata Shakur’un 1979’da onun başına ödül kondu . 1988’de bir gardiyan ve iki polis memurunun öldürüldüğü 1981 soygunu ile ilgili komplo kurmaktan suçlu bulundu ve 60 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kanıtlar hiçbir zaman Mutulu Shakur’un birini öldürdüğünü göstermedi. Küba’da sığınma hakkı bulunan Assata Shakur’un hapishaneden kaçmasına yardım etmekten de suçlu bulundu. İki davada, kanıtlar ölümlerden diğerlerinin sorumlu olduğunu gösterdi (biri ceza anlaşması karşılığında hükümet tanığı oldu). Diğer sanıklar ise cinayet iddialarından beraat etti. Mutulushakur.com Bırakmaya Çağırıyor ve Ulusal İnanç Koalisyonu, Federal Yetkilileri Ölen Hareket Elder Mutulu Shakur’u Serbest

Jamil Abdullah Al-Amin (H. Rap ​​Brown) , Şiddetsiz Öğrenci Koordinasyon Komitesi (SNCC) başkanı ve Kara Panter lideriydi. FBI patronu J. Edgar Hoover, Stokely Carmichael, Elijah Muhammed ve Maxwell Stanford ile birlikte H. Rap ​​Brown’ı Cointelpro programının hedefleri olarak belirledi. Ekim 1971’de polisle arası açıldı, vuruldu ve tutuklandı ve beş yılını Attika hapishanesinde geçirdi. 1992’den 1997’ye kadar FBI, Al-Amin’i yakından izleyerek 44.000 sayfalık belge üretti. 2000 yılında, iki şerif, Al-Amin’in mağazasına, daha sonra reddedilen bir dava için mahkemeye çıkmama emriyle geldi. İkisi de vuruldu ve biri öldürüldü. rağmen şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı Otis Jackson cinayetleri itiraf etmesine Bakınız: whathappened2rap.com

Veronza Bowers , 1960’ların sonlarında Kara Panter Partisi’nde bir organizatördü. İki hükümet muhbirinin sözü üzerine bir ABD Park Korucusu’nu öldürmekten 49 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Görgü tanığı ve başka bağımsız kanıt yoktu. Daha fazlasını mahpusolidarity.com’da

Ed Poindexter ve Mondo we Langa (2016’da hapishanede öldü), 1960’larda Omaha’daki Kara Panterlerin liderleri ve Cointelpro’nun hedefleri. Her iki adama da bir Omaha polisini öldürmek suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası verildi. Poindexter ve Mondo’yu suçlamazsa polis tarafından dövülen ve elektrikli sandalyeyle tehdit edilen bir gencin ifadesinden suçlu bulundular. Uluslararası Af Örgütü onları “düşünce mahkumları” olarak savundu. Poindexter 52 yıl hapis yattı. Bakınız: ÇERÇEVE: J. Edgar Hoover, Cointelpro and the Omaha Two ve Ed Poindexter & Mondo We Langa Belgeseli

Kamau Sadiki (Freddie Hilton), Kara Panter Partisi, Kara Kurtuluş Ordusu üyesiydi ve Assata Shakur’a yakındı. 1971’de bir polis memurunu öldürmekten 2002’den beri hapiste. 1971’de, iki tanık Kamau’yu bir dizilimden teşhis edemedi ve Sadiki’yi suçlayan hiçbir fiziksel kanıt yoktu, bu yüzden dava kapatıldı. için hükümetle birlikte çalışmayı reddettikten sonra, cinayetten dolayı yeniden tutuklandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı Assata Shakur’u Küba’yı terk edip onu ele geçirebilecekleri başka bir ülkeye gitmeye

Rev. Joy Powell , polis vahşetine ve yolsuzluğa karşı, polisin kurbanlarından hesap sorulmasını talep eden protestolar düzenledi ve bu onun Rochester Polis Departmanı tarafından hedef alınmasına neden oldu. 2006 yılında, Powell tamamen beyaz bir jüri tarafından suçlu bulundu ve hırsızlık ve saldırı için 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Onu suçla ilişkilendiren hiçbir kanıt veya görgü tanığı yok. Daha sonra 2007’de hapisteyken, 1992’den kalma soğuk bir dava olan cinayetle haksız yere suçlandı ve 16 yıllık cezasının tamamlanmasından sonra başlamak üzere 25 yıl daha hapis cezasına çarptırıldı. Bakınız: Amerika, Siyah Kadınlar Dahil İnsanları Aktivizmleri İçin Hala Kilitliyor

Alvaro Luna Hernandez (Xinachtli) , Chicano hakları ve polis vahşetine karşı bir Teksas aktivistidir. 1996’da sahte bir hırsızlık suçlamasıyla tutuklamaya çalışan ve daha sonra reddedilen polis tarafından sürekli olarak hedef alındı. Polis, onu tutuklamak için şiddet kullandı ve Luna Hernandez, tutuklamaya direnirken bir şerifi tehdit etme suçlamasıyla 50 yıl hapis cezasına çarptırıldı. röportaj Alvaro Hernandez ile Ayrıca bkz. mahkûmlarolidarity.com

Diğerleri arasında Ruchell Cinque Magee , Fred “Muhammad” Burton , Ronald Reed , Kenny Zulu Whitmore . Bkz. Hapishane Aktivist Kaynak Merkezi , Jericho Hareketi , Freedomarchives.org , Spiritofmandela.org ,  Mahkumlarolidarity.com

  1. Arap ve Müslüman, kendi Topluluklarına yönelik Polis Devleti saldırılarında hedef alındı

yayınladığı Sivil Özgürlükler Koalisyonu’nun 20 Yıl: Terör Tuzağı: Teröre Karşı Savaşın Müslüman Topluluklar Üzerindeki Etkisi :

FBI, birincil amacı sahte terörist planlar oluşturmak ve kolaylaştırmak için Müslüman topluluklara sızmak olan 15.000’den fazla kayıtlı muhbirden oluşan bir ağ kurdu, böylece büro daha sonra Teröre Karşı Savaşı … FBI bir cadı avına girdi, Hükümet, sanıkların uluslararası teröristlerle iletişim halinde olmadıklarını, tek bir kişiyi veya mal parçasını yaralamadıklarını ve isteseler bile terör saldırısını gerçekleştirme imkanına sahip olmadıklarını bilmesine rağmen, yüzlerce Müslüman’ı terör bahanesiyle mahkum etti. ile. Hükümetin mahkumiyetler hakkında gerçeği söylemesi, kendi kovuşturmalarını baltalayacak ve yüzlerce Müslüman mahkumiyetini sahte oldukları için ifşa edecekti. Hükümet sanıkların ne kadar masum olduğunu bilse de, sanıklara alenen en kötünün en kötüsü gibi davranmaları ya da daha sert yasalar çıkarmak için çok etkili bir şekilde kullandıkları korku faktörünü kaybetmeleri gerektiğine karar verdi…(s.131) -132)

yarısından fazlası , genellikle FBI ile gizli anlaşmalar yapmaktan sorumlu olan ücretli muhbirlerin kullanımını içeriyordu. En yüksek profilli vakaların sansasyonel medya kapsamı, bu terörist komploların FBI muhbirlerinin işi olduğu gerçeğinden neredeyse hiç bahsetmedi.” (s. 71)

Libertyville Newburgh Four,  Seven ve Romeo Langhorne bu FBI tuzağının örnekleridir.

Kutsal Topraklar 5 Shukri Abu-Baker ve Ghassan Elashi , Kutsal Topraklar Vakfı’ndan 2008 yılında 65 yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Diğer üç kişi 13-20 yıl hapis cezasına çarptırıldı: Mufid Abdulqader, Mohammad El-Mezain (serbest bırakıldı, Türkiye’ye sınır dışı edildi 2022) ve Abdulrahman Odeh (serbest bırakıldı 2020). Hepsi Filistin’de hastaneleri, okulları finanse eden, yoksulları ve yetimleri besleyen hayır kurumlarına 12 milyon dolardan fazla bağışladıkları için hapsedildi. ABD hükümeti, bu grupların Gazze’nin seçilmiş hükümeti olmasına rağmen terör örgütü olarak listelediği Hamas tarafından kontrol edildiğini söyledi. Bu yardım gruplarından bazıları, 2006’ya kadar USAID aracılığıyla hâlâ ABD fonları alıyorlardı. Davada, kimliği ve kanıtları savunmadan gizli tutulan bir İsrail hükümet ajanı tarafından ifade verildi. Bu, ABD hukuk tarihinde ilk kez kimliği olmayan bir uzman tanığın ifadesine izin verildiğini ve dolayısıyla yalancı şahitlikten muaf tutulduğunu gösteriyor. Adaletsizlik: Kutsal Topraklar Vakfı Beş Öyküsü .

Dr. Aafia Siddiqui , 1990 yılında ABD’ye gelen ve 2002 yılında ailesiyle birlikte Pakistan’a dönen ABD’de eğitim görmüş Pakistanlı  sinirbilimcidir . 2003 yılında ABD ve Pakistan ajanları tarafından kaçırıldı ve 2008 yılına kadar Bagram Hava Üssü’nde tutuldu. öldürmeye teşebbüsten Afganistan’da – vurulan kişi o olmasına rağmen – ve Fort Worth, Teksas’ta 86 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sorgu odasında ateşlediği iddia edilen silahın parmak izleri yoktu ve silahın ateşlendiğine dair herhangi bir kanıt da yoktu. Dört İngiliz Parlamenter, Başkan Obama’ya “Dr. Siddiqui’yi bir ABD subayına ateşlediği iddia edilen silaha bağlayan somut delillerin tamamen eksik olduğunu” ve derhal serbest bırakılmasını yazdı. Eski Başsavcı Ramsey Clark, Afia’nın durumunu “Şahit olduğum en kötü bireysel adaletsizlik örneği” olarak nitelendirdi. bakın aafia.org , aafiamovement.com adresine .

  1. Arap/Müslüman Mahkumlar Guantanamo’da İşkence Gördü ve Yargılanmadan Kilitlendi

2002’den bu yana, Küba’da ABD tarafından yasadışı olarak işgal edilen bir askeri üs olan Guantanamo’da toplam 779 Müslüman erkek ve 10 ele geçirildi ve tutuldu. ABD, mahkumların ABD ve uluslararası hukukun dışında olduğunu ve savaş esirlerinin haklarına sahip olmadığını iddia etti. Mahkumların neredeyse tamamı herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın tutuldu. Birçoğu işkence gördü , eski ABD köle kırma hedefi olan uyumlu bir “öğrenilmiş çaresizlik” yaratmak için Bazıları ölümüne işkence gördü ve 2003’te 23 mahkum, tacizlerine karşı toplu bir protestoda intihara teşebbüs etti. İşkence iki psikolog, James E Mitchell ve Bruce Jessen tarafından yönetildi. Herhangi bir siyasi mahkum tanımına göre, Küba’daki çoğu siyasi mahkum, Guantanamo’daki ABD askeri işkence merkezinde. Bugün 36 mahkum var, on bir tanesi savaş suçlarıyla suçlanıyor, ancak sadece ikisi mahkum edildi – Uluslararası Af Örgütü’nün adil yargılanma standartlarını karşılamadığını ilan ettiği “askeri komisyonlar” tarafından. 20 kişi daha serbest bırakılmak üzere onaylandı, ancak kilitli kaldı. Beş tutuklu, suçlama veya yargılama olmaksızın tutulan, ancak serbest bırakılmayan “sonsuza kadar mahkum”. Görmek closeguantanamo.org , tanıkagainsttorture.com ve filmler The Report , The .

  1. Ataerkil cinsiyetçi şiddetle mücadele eden kadınlar

Yaklaşık 10 kadından 3’ü erkeklerin fiziksel şiddetine veya bir partneri tarafından tacize maruz kalmıştır. Yaklaşık her 5 kadından biri hayatları boyunca tecavüze uğruyor. yaklaşık öldürülüyor bir erkek partner tarafından Öldürülen kadınların yarısı yakından tanıdıkları erkekler tarafından öldürülüyor, ancak yüzlerce kadın tacizciyi meşru müdafaa için öldürdükleri için hapiste. Hukuk sistemi bunları, oldukları gibi değil, bireysel vakalar olarak ele alır: ezilen bir grup olarak kadınlara yönelik sistematik ataerkil şiddet. Bakınız: Hayatta Kaldı ve Cezalandırıldı ve Hayatta Kalanları Savun.

Korkunç bir vaka, Florida Siyahı kadın Marissa Alexander’dı koruma emri verdiği acımasız kocasını savuşturmak için evinin içinde uyarı ateşi açtığı için 2013 yılında 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Kendisini savunduğu için Florida’nın “Yerinde Kal” yasasının kendisine uygulandığını doğrulaması reddedildi. Aynı yıl, George Zimmerman, aynı yasaya dayanarak Trayvon Martin’i öldürmekten suçlu bulunmadı. Ulusal protestolar sonunda onu 2017’de serbest bıraktı.

Fran Thompson , Nebraska’da bir çevre aktivistiydi. Cinayetten 30 yıldır hapiste, şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kendisini savunmuş, evine zorla girdikten sonra kendisine cinsel saldırıda bulunmakla tehdit eden bir adamı öldürmüştü. Ayrıca çevresel çalışmaları nedeniyle hedef alındı ​​ve kendini savunmasına izin verilmedi . Fran, aktivizmi sırasında savcı ve yerel yönetimi üstlenmişti, iki büyük projeye, bir yumurta fabrikasına ve bir nükleer atık tesisine karşı örgütlenmişti ve bu da ilçeye büyük karlar getirecekti.

Maddesyn George , kendisini beyaz bir adam tarafından cinsel saldırıya karşı savunmaktan 6,5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı Temmuz 2020’den bu yana hapsedildi. Colville Konfedere Kabilelerinin bir üyesidir. Yerli kadınlar, ulusal ortalamadan on kat daha yüksek cinayet oranlarına maruz kalıyor. Bu cinayetlerin çoğu Yerli olmayanlar tarafından Yerlilere ait topraklarda . Bakınız: MMIW USA ve Yerli Kadınlara Karşı Şiddeti Durdurma Koalisyonu .

  1. Çevresel “Yeşil Korku” protestocuları

Bir dizi çevre, hayvan hakları aktivisti ve su koruyucusu, kurumsal suistimallere meydan okudu ve hapse atıldı. orijinal Green Scare 1990’larda – 2000’lerin başında, çalıştı hayvan haklarını ve çevresel aktivizmi ezmeye Boru hattı inşaatına karşı protestoculara karşı daha yakın zamanda bir dizi hapis cezası başladı.

Joseph Mahmoud Dibee, bir mezbahayı ateşe verme olayına katıldığı için 2018’de tutuklandı. 1995 ve 2001 yılları arasında, bir grup Dünya Kurtuluş Cephesi ve Hayvan Kurtuluş Cephesi destekçisi, bir dizi kundaklamada 45 milyon dolardan fazla hasara neden oldu. Dibee hapis cezasına çarptırılmayı bekliyor.

Marius Mason (eski adıyla Marie Mason), Michigan Eyalet Üniversitesi’ndeki bir laboratuvar binasına, Ajan Orange üreticisi Monsanto tarafından finanse edilen genetiği değiştirilmiş organizmalar üreten bir saldırıdan dolayı 2008 yılında tutuklandı. Mason ayrıca ticari tomruk ekipmanına zarar vermekten de mahkum edildi. Bu eylemlerden kimse zarar görmedi. herhangi biri için şimdiye kadarki en uzun hapis cezası Yeşil Korkutma şirketlerin mülkiyetine karşı suç işleyenlerin

Jessica Reznicek , inşaat ekipmanlarını ve boru hattı vanalarını sökerek ve inşaat makinelerini ateşe vererek Dakota Erişim Boru Hattını durdurmak için 2016 yılında harekete geçti. Üç yıl hapis cezasına çarptırılacaktı, ancak sekiz cezaya çarptırıldı ve hiç kimseye fiziksel olarak zarar verilmemesine rağmen terörizm cezası eklendi: özel mülkiyete karşı eylemleri “hükümetin davranışını etkilemek veya etkilemek için hesaplandı”, yani bir kişi Devlet düşmanı olarak görülebilecek bir enerji şirketine karşı doğrudan eylemde bulunur. Reznicek, “Yaptığımız şey, ülkemizin dört bir yanına yayılmış olan özel bir şirketle toprak ele geçirmek ve ulusumuzun su kaynaklarını kirletmekle mücadele etmekti” diye açıkladı.

Bu liste, ABD’nin siyasi mahkumu olmadığı masalını yalanlıyor. Siyasi mahkumların ortak bir ideolojisi yoktur. Sosyal adaleti savunmak, onların siyasi görüşlerini savunduğumuz anlamına gelmez. Bu onların özgürlüklerini talep ettiğimiz anlamına geliyor, çünkü onlar, on binlercesi veya yüz binlercesi gibi haksız yere hapsedildiler, ama özellikle siyasi inançları ve aktivizmleri için.

Kaynak:revolutionarystrategicstudies.wordpress.com

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Siyasi Mahkumlar… 2022

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin