1. Haberler
  2. P.GENÇLİK
  3. Ankara’da “Barınamıyoruz” eylemine müdahale: 9 gözaltı

Ankara’da “Barınamıyoruz” eylemine müdahale: 9 gözaltı

featured
service

Kira ve yurt pahalılığını protesto etmek için üniversite öğrencilerinin başlattığı “Barınamıyoruz” eylemleri yayılırken Ankara’daki eyleme polis müdahale etti, dokuz öğrenci gözaltına alındı.

* Fotoğraf: Açık Radyo / Twitter

Haberin Kürtçesi için tıklayın

Üniversiteli öğrencilerin yüksek kiralar ve yurt pahalılığı nedeniyle yaşanan barınma problemine dikkat çekmek için başlattığı eylemlerde dün akşam 9 kişi gözaltına alındı. 

Ankara 100. Yıl Mahallesi İlhan Erdost Parkı’nda çadır kuran öğrencilerin yanına gelen polis ekipleri parka gelerek öğrencilerden kurdukları çadırları kaldırmalarını istedi. 

DW Türkçe’nin haberine göre, çadırların kaldırılmasına karşı çıkan dokuz üniversiteli bu sırada gözaltına alındı.

Öte yandan İstanbul’da Yoğurtçu Parkı’nda hafta sonu başlatılan “Barınamıyoruz Hareketi”, diğer kentlere de yayılıyor. İzmir, Kocaeli ve Gümüşhane gibi çeşitli kentlerde öğrenciler, kira ve yurt pahalılığını protesto etmek için parklarda gece nöbeti düzenliyor.

Öğrencilerin talepleri neler?

Barınamıyoruz Hareketi’ne ait sosyal medya hesabından 20 Eylül’de yapılan paylaşımda KYK yurtlarının kapasitesinin yetersizliği, özel yurtların ücretlerinin yüksekliği ve artan kiralar nedeniyle iki yıl sonra kampüse dönen üniversite öğrencilerinin çoğunun evsiz kaldığı belirtilmiş ve şu ifadeler kullanılmıştı:

“Biz burssuz, yurtsuz, evsiz bırakılan üniversite öğrencileriyiz. Eğer insani koşullarda yaşayabileceğimiz bir mekana sahip olabilme imkanlarımızın tamamı elimizden alındıysa bu imkanları biz yaratacağız.

“Türkiye genelindeki yüzde 70 ile yüzde 290 arasında değişen kira artışları sebebiyle evsiz kaldık. Patronlara teşvik, şirketlere vergi affı yerine; burs miktarının ve yurt kapasitelerinin arttırılması, kira fiyatlarının denetlenmesi ve öğrenci evlerine maddi destek sağlanması ile bu sorunun büyük oranda çözüleceğini biliyoruz.”

Türkiye’de bu sene 815 bin 365 öğrenci üniversiteye yerleşti. Üniversitede eğitim gören öğrencilerle birlikte milyonlarca öğrencinin barınma ihtiyacı bulunuyor.

Kaynak:bianet.org

Ankara’da “Barınamıyoruz” eylemine müdahale: 9 gözaltı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin