Ankara’da “Büyük Miting”de buluşan Eczacılar: “Tek yürek olmaya devam edeceğiz!”

featured
service

Haber Merkezi: Eczacılar, ekonomik koşullar, yüksek ilaç fiyat farkları ve ilaç yoklukları nedeniyle 14 yıl sonra alana çıktı.

81 ilden Ankara’ya gelen eczacılar, sabahın erken saatleri itibarıyla Anıtpark’ta toplandı. İki farklı arama noktasından geçerek Anıtpark’ta toplanan eczacılar, “Dur de! Tükeniyoruz” sloganı attı.

Binlerce eczacının katıldığı mitingde eczacılar, “İlaç yokluğuna dur de, eczanelerdeki ekonomik çıkmaza dur de, kontrolsüz açılan fakültelere dur de” ve “İlaç fiyat farklarına dur de” yazılı afişler taşıdı.

Mitingde konuşan Türk Eczacılar Birliği Başkanı Arman Üney, eczacılık mesleğine karşı yapılan tüm haksızlıklara karşı alana çıktıklarını vurguladı.

“Tüm odalar ile birlikte tek ses, tek yürek olmaya devam edeceklerini ifade eden Üney, şunları söyledi: “Biz eczacılar, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ sözünü en iyi bilenleriz. Biz eczacılar, bugüne kadar mesleğimize ve meslektaşlarımıza yapılan tüm haksızlıklara karşı omuz omuza hep birlikte dur dedik.

“Bizler, sadece meslektaşlarımızın sorunlarını ve sıkıntılarını çözmek için mücadele etmiyoruz. Biz eczacılar hep birlikte dur diyoruz. Mesleğimize yapılan tüm haksızlıklara dur diyoruz. Çünkü eczacılık mesleği değersizleştiriliyor. Çünkü mesleğimizin sorunları görmezden geliniyor. Çünkü sağlık sisteminin vazgeçilmezi eczacılar her geçen gün daha fazla yok sayılıyor.”

Eczacılar taleplerini şöyle sıraladı:

• İlaç yoklukları son bulsun istiyoruz. Halkımız her ilaca her eczaneden kolayca ulaşsın istiyoruz.

• İlaç fiyat farkları olmasın, hastalarımızın cebinden para çıkmasın istiyoruz.

• Artık daha fazla eczacılık fakültesine ihtiyacımız yok diyoruz.

• Kamu eczacılarını görmezden gelemezsiniz, onları yok sayamazsınız diyoruz. Kamu eczacılarına hak ettiği değer verilsin diyoruz.

• Eczanelerde çok ciddi ekonomik çıkmaz var. Yapılan düzenlemeler yeterli değil diyoruz.

• SGK ilaç alım protokolünde, yaşadığımız ekonomik darboğaza çözüm üretecek iyileştirmeler istiyoruz.

• İlaç fiyat kararnamesindeki güncellemeler artık bir standarda bağlansın diyoruz.

• Birinci basamak sağlık çalışanları olarak meslek hakkımızı istiyoruz.

• Herkes bilsin ki biz eczacılar, hak ettiğimiz değeri alana kadar durmayacağız. Buradan bir kez daha hep birlikte haykırıyoruz. Artık sözün bittiği yerdeyiz! Son kez alanlardan haykırıyoruz. Eczacıya hak ettiği değer verilsin diyoruz.

Ankara’da “Büyük Miting”de buluşan Eczacılar: “Tek yürek olmaya devam edeceğiz!”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin