1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. AYM: Tutsakların mektuplarının UYAP’a kaydedilmesi hak ihlali 

AYM: Tutsakların mektuplarının UYAP’a kaydedilmesi hak ihlali 

featured
service

Haber Merkezi: Anayasa Mahkemesi (AYM), tutsakların mektuplarına ilişkin emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Ümit Karabayır, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün genelgesi uyarınca hapishaneye gelen ve kendisinin gönderdiği mektupların taranarak Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne (UYAP) kaydedilmesini mahkemeye taşıdı. Tekirdağ İnfaz Hakimliği’ne başvuran tutuklu, gönderdiği ve aldığı mektupların kalıcı olarak UYAP’a kaydedilmesinin yasal bir dayanağı olmadığını belirtti. İnfaz kurumunun bu uygulamaya son verilmesi ve kayıtların silinmesine dair taleplerine yanıt vermediğini ifade eden Karabayır, özel hayata saygı ve masumiyet karinesinin ihlal edildiğini savundu.

MAHKEME: ANAYASAYA AYKIRI DEĞİL

İnfaz hakimliği işlemin Anayasaya aykırı olmadığına karar verdi. Bu karara itirazı da Tekirdağ 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilen tutuklu Karabayır, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Danıştay’ın söz konusu Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü genelgesine ilişkin iptal kararı, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Ceza Muhakemeleri Kanunu ile mevzuatın yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM’in içtihat oluşturan kararlarına atıf yapan Anayasa Mahkemesi, başvurucu Ümit Karabayır’ı haklı buldu.

BAKANLIK UYGULAMAYI SAVUNDU

Adalet Bakanlığı’nın ‘verilere çok sınırlı sayıda yetkili kişi ulaşabiliyor’ savunması yaptığı dosyada Yüksek Mahkeme, başvurucunun adli yardım talebini kabul etti.

Karabayır’ın  ‘özel hayata saygı hakkı ve haberleşme hürriyeti’nin ihlal edildiğine hükmeden Anayasa Mahkemesi, tazminat talebini ise reddetti. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. (DUVAR)

AYM: Tutsakların mektuplarının UYAP’a kaydedilmesi hak ihlali 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin