1. Haberler
  2. TUTSAKLAR
  3. Aysel Tuğluk’a ‘cezaevinde kalabilir’ raporu 

Aysel Tuğluk’a ‘cezaevinde kalabilir’ raporu 

featured
service

Haber Merkezi: İstanbul ATK Başkanlığı, DTP eski Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk’un hakkında “Hayatını yalnız idame ettirebilir” raporu verdi.

İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) Başkanlığı, Kocaeli Kandıra F Tipi Hapishanesi’nde tutulan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Toplum Partisi (DTP) eski Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk’un sağlık durumuna ilişkin raporu tamamladı. ATK verdiği raporda, Tuğluk’un “hayatını yalnız idame ettirebilir” diye belirtti.

TAHLİYE TALEBİNE RET

İstanbul ATK tarafından hazırlanan raporda, “Hayatını yalnız idame ettirebileceği, tedavisi ve önerilen aralıklarla düzenli poliklinik kontrollerinin sağlanarak cezaevi şartlarında infazına devam ettirebileceği…” ifadelerine yer verdi. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı da rapor doğrultusunda, Tuğluk’un avukatları tarafından yapılan tahliye talebini reddetti.

‘SÜREÇ TİTİZLİKLE TAKİP EDİLDİ’

Konuya ilişkin HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Av. Ümit Dede yazılı açıklama yaptı. Dede yaptığı açıklamada, “Tuğluk hakkında İzmit Seka Devlet Hastanesince ilk teşhis konulduğu günden itibaren partimizin ilgili birimleri ve avukatları tarafından, Tuğluk’un hem sağlık durumu hem de bu duruma bağlı hukuki süreci titizlikle takip edilmiştir. Bu süreci ilk günden beri yakından ve titizlikle takip etmemize rağmen, gerek Sayın Tuğluk ve gerekse de ailesinin hassasiyeti ve talebi doğrultusunda konu daha önce tarafımızca kamuoyu gündemine getirilmemiştir” dedi.

HAYATINI YALNIZ İDAME EDEMEZ

Tuğluk’un avukatlarının Anayasa’nın 17. maddesi, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 16/2. maddesi ve Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzük’ün 54. maddesine göre cezasının geri bırakılması talebinde bulunduklarını hatırlatan Dede, “Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı ATK sürecinin tamamlanması beklenmeye karar vermiştir. Daha önce Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı tarafından, ‘hastalığının kronik seyirli olduğu ve ilerleyici vasıf arz ettiği, cezaevi koşullarında sağlanabilecek tıbbi destek ve bakımının yeterliliğinde sorun yaşanabileceği, ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyeceğine ve dolayısıyla cezasının infazının ertelenmesi’ gerektiğine dair kurul raporu hazırlanmıştır. Bu rapordan sonra hem avukatları hem de cezaevi idaresi Sayın Tuğluk’un İstanbul ATK Başkanlığı’na sevki talep edilmiştir” bilgilerini paylaştı.

‘KARAR SİYASİ’

Dede, devamla şunları ifade etti: “Avukatları ve HDP Hukuk Komisyonu olarak bizler, Kocaeli ve İstanbul Adli Tıp kurumlarının raporları arasındaki açık çelişkinin giderilmesi ve Aysel Tuğluk’un sağlığının ve yasal haklarının korunması için gerekli idari, tıbbi ve hukuki yolları sonuç alıncaya kadar ısrarla takip edeceğiz. Bu kapsamda avukatları tarafından Adli Tıp Üst Kuruluna bugün itibariyle itiraz başvurusunun yapıldığını kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. ATK’nın Aysel Tuğluk ile ilgili kararı siyasidir, kabul etmiyoruz.”

(MA / Zemo Ağgöz)

Aysel Tuğluk’a ‘cezaevinde kalabilir’ raporu 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin