Bandırma Hapishanesinde ağız içi arama dayatması

featured
service

Haber Merkezi: Bandırma Hapishanesinde tutulan Mehmet Emin Yıldırım, ağır hasta tutsakların hastaneye gidiş gelişlerinde ağız içi arama dayatmasına maruz kaldıklarını belirterek, “Burada amaç, hastaneye gidişimizi engellemektir” dedi.

Bandırma 1 No’lu T Tipi Hapishanesinde tutsak bulunan Mehmet Emin Yıldırım, yaşadıkları hak ihlalleri ve işkenceye varan uygulamaları anlattı. Özellikle ağır hasta tutsakların hastaneye gidiş gelişlerinde zorluklarla karşılaştıklarını belirten Yıldırım, “Dış güvenlik ağız açma, ağız içi aramayı dayatmakta. Daha önce olmayan bir uygulama olarak son bir yılda başlatılmış olup, gidiş ve gelişlerde her seferinde ağzımızı açmamız isteniyor, ağzımızın içi aranıyor. Onur kırıcı ve aşağılayıcı bu uygulamayı kabul etmediğimizde, hastaneye götürülmüyoruz ve dolayısıyla tedavi hakkımız engelleniyor” dedi.

“AMAÇ HASTANEYE GİDİŞİ ENGELLEMEK”

Yıldırım, “‘Dilini kaldır, indir’ gibi daha da zorlayıcı şeyler dayatılıyor. Yani aslında amaç aramadan ziyade, hastaneye gidişimizi engellemektir. Çünkü her seferinde yeni bir şey dayatılıyor. İdareye söylediğimizde, ‘dış güvenliktir, biz karışmayız’ diyorlar” şeklinde konuştu.

İdare ve Gözlem Kurulu’nun keyfi kararlar aldığını ifade eden Yıldırım, “İsmet Seymen, Zınar Doğan, Vedat Bayram isimli arkadaşlarımız şartlı tahliye tarihleri geçtiği halde bırakılmıyorlar. Gözlem Kurulu, haklarında ‘iyi hal’ kararı vermediği için üzerinden aylar geçmesine rağmen, içeride tutuluyorlar. ‘İyi halli’ olmamaları yönünde herhangi bir durum da yok. Sadece keyfi bir uygulama olarak böyle bir şey icat edilmiş” ifadelerinde bulundu.

(MA)

Bandırma Hapishanesinde ağız içi arama dayatması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin