1. Haberler
  2. EMEK
  3. Bayraklı Belediyesi işçileri iş bıraktı

Bayraklı Belediyesi işçileri iş bıraktı

featured
service

İzmir CHP’li Bayraklı belediyesinde memurlardan sonra işçilerde iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Yerel seçimlerin ardından İzmir’de belediyeler işçi ve memur maaşlarını ödemekte zorlanıyor. Birçok belediye maaşları ya geç ya da parçalı ödüyor. CHP’li Bayraklı Belediyesi ise işçi maaşlarında yüzde 30 ila 40 arasında kesintiye gitti, memurların ise sosyal denge tazminatını ödemedi. Belediyenin personel maaşlarında kesintiye gitmesinin ardından kamu emekçilerinin ardından işçiler de bugün bıraktı.

İş bırakma eylemi nedeniyle belediye çalışmaları durdu. Belediye binasının önüne çöp toplama arabaları ile gelen temizlik işçileri belediyenin önündeki caddeyi bir süre trafiğe kapattı. Trafiğin kapanmasından dolayı belediye işçileri ile İzmirliler arasında kısa süreli gerginlik oldu.

DİSK Genel-İş İzmir 6 No’lu Şube üyesi belediye emekçileri belediye binası önünde toplanarak maaşlarda kesinti yapılmasına tepki gösterdi. İşçiler, ‘iş ekmek yoksa barış da yok, ‘inadına sendika inadına DİSK’, ‘birleşen işçiler asla yenilmez’, ‘direne direne kazanacağız’, ‘zafer direnen emekçinin olacak’, ‘Bayraklı işçisi direnişin simgesi’ ve ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’ sloganları attı. Belediyede çalışan memurları da eyleme katılarak destek verdi.

İşçiler ve memurlar birlikte grev halayı çekti.

DİSK Genel İş İzmir 6 Nolu Şube Başkanı Değer Yıldız, ilk ayda da maaşlarında yüzde 15’lik kesinti yapılmak istendiğini ifade ederek, “31 Mart seçimlerinden sonra Bayraklı’da 15 sene boyunca hiç yaşanmayan şeyler yaşamayan başlandı. İlk ay maaşlarımızın yüzde 15’i kesildi. Görüşmeler yapıldı, nihayet belli bir süre sonra o eksikler yatırıldı. Geldiğimiz bu ayda yüzde 30’u aşması demek bizim bu ay ev kiramızı, taksitlerimizi, kredimizi ödeyemememiz demek. Maaşların eksik yattığı halde bizden tam gün çalışmamız isteniyorsa hiç kimse kusura bakmayacak.O zaman bundan böyle biz de kesilen ücret oranında eksik çalışacağız. İlk defa bugün burada Bayraklı Belediyesi’nin tüm emekçileri tek kadro burada. Eğer en kısa sürede maaşlarımız ödenmez, haklarımız verilmez, gününde bunu alamazsak Bayraklı Belediyesi sınırları içerisinde oturan vatandaşlarımızın da bilgisi olsun kesik zamanlı hizmet vereceğiz” diye konuştu.

Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mevzileri tutalım, sosyal demokratlar, sosyalistler kazansın, gericiliğe karşı bir duruş sergileyelim, laikliği savunan, tam bağımsızlığı savunanlar birbirlerine hakim olsun diye hep beraber direndik. Ve bu direnişin sonunda, bu mücadelenin sonunda, bu örneğin sonunda şunu asla kabul etmeyeceğiz: Bunu bize yoksullukla, maaşlarımızı eksik ödemekle ya da bizi yok saymakla ödetmelerine asla izin vermeyeceğiz. Asla müsaade etmeyeceğiz. Bizim derdimiz belediye başkanlığı değil. Bizim kimseyle kişisel bir derdimiz yok. Ama bu belediye bizim belediyemiz. 15 senedir burada çalışıyoruz. 15 senedir Bayraklı halkına gece gündüz ölümden doğuma, sokaktan taşa biz hizmet ediyoruz. Bunun sonucunda da sadece hak ettiğimizi istiyoruz.”

(Artı Gerçek)

Bayraklı Belediyesi işçileri iş bıraktı
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin