Bilirkişi raporu: Ordu’da HES’in kamu yararı yok 

featured
service

Haber Merkezi: Ordu Çevre Derneği Gölköy’de yapılacak HES’e karşı açılan davada, Bilirkişi Heyetinin hazırladığı rapora dair yazılı açıklama yaptı.

Ordu’da yapılmak istenen HES’e karşı açılan davada, mahkemenin görevlendirdiği Bilirkişi Heyetinin, “kamu yararına” olmadığı tespitine mahkemenin uyması çağrısında bulundu. 

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Gölköy ilçesine bağlı Gölköy, Çatak ve Çetili mahallerinde yapılmak istenen Hidro Elektirik Santrali’ne (HES) karşı açılan davada, mahkeme tarafından görevlendirilen Bilirkişi Heyeti’nin hazırladığı rapora dair yazılı açıklama yaptı. 

Bilirkişi Heyeti ile birlikte yerinde incelemelere katıldıklarını belirten ORÇEV, hazırlanan raporun mahkeme tarafından dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi. 

ORÇEV’in açıklamasında şunlar belirtildi:

“10 madde halinde yazılmış olan raporun 10 maddesi de uygunsuzluğu vurgulamaktadır. Hem ÇED dosyasındaki eksiklikler, hem de yeterli inceleme ve açıklamaların olmadığı vurgulanmaktadır. Özellikle iletim tünellerinin planda yeterli gösterilmediği vurgulanmaktadır. Raporun sonuç bölümündeki vurgu bizim için yeterlidir. Rapor, ‘Gerekçeleriyle, dava konusu Kardelen Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali 1/5000 ölçekli İlave Nazım İmar Planı Değişikliği ile 171000 ölçekli İlave Nazım İmar Planı Değişikliğinin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yarına uygun olmadığı görüş ve kanaatine varılmıştır. Karar yüce mahkemenizindir…’ biçiminde sonuçlandırılmıştır.”

Bilirkişi raporu: Ordu’da HES’in kamu yararı yok 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin