Bingöl’de düşük ücret ve kötü çalışma koşullarına karşı iş bırakan fırın işçileri ifadeye çağrıldı

featured
service

Haber Merkezi: Bingöl’de fırın işçileri, düşük ücret, kötü ve güvencesiz çalışma koşullarına karşı ocak ve şubat ayında iş bırakma eylemi yaparak haklarını talep etti. Bugün ise bazı fırın sahiplerinin eylem yaptıkları gerekçesiyle işçileri şikayet etmesi üzerine üç işçi ifadeye çağrıldı.

İfade sonrası konuştuğumuz işçiler, yaptıkları iş bırakma eylemi sonrası işverenlerin şikayeti üzerine çağrıldıklarını söyledi. Gazetemizin yaptığı haberler ve Twitter paylaşımları ile eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın gönderdiği mesajın da sorular arasında yer aldığını aktaran işçiler, “Bizler yasal haklarımızı kullandığımızı ve haklarımızı talep ettiğimizi söyledik” dedi.

DİSK/Gıda-İş Sendikası da ifade işleminden sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bingöl Bölge Müdürlüğü’ne, Bingöl Valiliği’ne ve Bingöl Belediye Başkanlığı’na dilekçe gönderdi. İşçileri sigortasız çalıştıran işyerlerinde inceleme talep ettikleri ifade edilen dilekçede, gerekli denetimleri yapılması istendi.

Konuyla ilgili Evrensel’in görüştüğü DİSK/Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, “Bingöl’de sendikamız üyesi işçiler bugün emniyet tarafından ifadeye çağrıldı. Bu ifadede iş bırakmaya dair suçlamalar var. Ayrıca Evrensel Gazetesi ve Selahattin Demirtaş’ın paylaşımlarından dolayı işçilere, ‘bunlarla nasıl bir ilişkiniz var’ diye suçlama yöneltilmiş. Biz bu suçlamaları kabul etmiyoruz” dedi.

Bingöl’de işçileri şikayet eden işverenlerin halen işyerlerinde hukuksuz ve keyfi uygulamalara devam ettiğini söyleyen Aslan, “Şikayet eden işverenler sigortasız işçi çalıştırıyor. Çalışma saatlerine uymuyorlar, işçilerin ücretlerini asgari ücretten gösterip normal vergi kaçaklığı da dahil olmak üzere hijyen koşullarını da oluşturmadıklarını biliyoruz. Kamu ve hukuk adalet sağlayacaksa öncelikle bu işverenleri ifadeye çağırıp bu hukuksuzlukları, bu keyfilikleri sorması lazım. Bunları sormayıp da hak arayan işçiye dönük yapılan bu suçlamalar bütünüyle oradaki işverenlerin ekmeğine yağ sürmektir, oradaki işverenleri desteklemektir. Emniyet ve yargının buna araç edilmesi kabul edilemez. Biz de zaten yaşanan hukuksuzlukları kamuoyuna duyurmak için şikayet dilekçemizi yazdık. Bu işçilerin takipçisi olacağız. Esas sorumlu olan işverenlerin ifadesi alınsın” diye konuştu. (Evrensel)

Bingöl’de düşük ücret ve kötü çalışma koşullarına karşı iş bırakan fırın işçileri ifadeye çağrıldı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin