Bingöl’de kimyasal atık gömüldüğü iddia edilen bölge halkı yol kapattı

featured
service

Haber Merkezi: Bingöl’ün Çobantaşı Köyü’nde mıcır üreten firmanın kimyasal atıkları gizlice toprağa gömdüğü iddia edildi. Köylüler yol kapatarak firmaya tepki gösterirken, savcılık talimatıyla soruşturma başlatıldı.

Merkeze bağlı Çobantaşı Köyü’nde mıcır üreten firmanın, kent merkezinden getirilen toz halindeki kimyasal atıkları gizlice toprağa gömdüğü iddiası köylüleri harekete geçirdi. Yolu ulaşıma kapatan köylüler, durumu jandarmaya bildirdi. Firmanın 11 yıldır köyde faaliyet yürüttüğünü, bu nedenle sürekli toz toprak içinde kaldıklarını ve su kaynaklarının kuruduğunu dile getiren köylüler, firmadan şikayetçi oldu. Olay yerine gelen jandarma ekipleri köylülerle konuşarak kapatılan yolu yeniden açtı.
‘YAĞMUR YAĞDIĞINDA BU MADDE SUYA KARIŞACAK VE ZEHİR İÇMEK ZORUNDA KALACAĞIZ’

Köy halkından Burhanettin Mısır, “Bizim sorunumuz, şirketle alakalı. Bizler 11 yıldır şirketin tozunu, dumanını ve kahrını çekiyoruz. 25 kilometre mesafeden toz halindeki kimyevi bir maddeyi gece yükleyip, evlerimizin arkasındaki bölgeye döküp, hemen kapatıyorlar. Defalarca ikaz etmemize rağmen bizi dikkate almadılar. En son bu maddeyi evimin 50 metre arkasındaki içme suyu bölgesine dökmüşler. Yarın yağmur yağarsa bu kimyevi madde eriyip, suya karışır ve zehir içmek zorunda kalırız” dedi.

Olaya ilişkin savcılık talimatıyla soruşturma başlatılırken, DHA’ya konuşan firma yetkilileri ise iddiaları yalanladı.

Bingöl’de kimyasal atık gömüldüğü iddia edilen bölge halkı yol kapattı
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin