1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. BM İnsan Hakları Komiseri ABD’de Irkçı Şiddeti Araştırıyor

BM İnsan Hakları Komiseri ABD’de Irkçı Şiddeti Araştırıyor

featured
service

Marjorie Cohn

BM İnsan Hakları Komiseri, Trump yönetiminin BM İnsan Hakları Konseyi ABD soruşturmasını engellemesinin ardından Dünya çapındaki çalışmanın bir parçası olarak ABD’de ırkçı şiddeti araştırıyor

S hortly George Floyd, ABD İnsan Hakları Ağı ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) kamu linç sonra karşı soruşturma komisyonu toplanacak Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi teşvik etmek 600’den fazla kurum ve bireylerin uluslararası koalisyon düzenledi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sistemik ırkçılığı ve polis şiddetini araştırmak.

Floyd’un erkek kardeşi Philonise Floyd, Konsey’e video ile hitap ederek, “Birleşmiş Milletler’deki siz, Amerika’daki kardeşlerinizin bekçilerisiniz.” BM’ye yalvardı, “Sizden bize yardım etmenizi istiyorum – Amerika’daki Siyah insanlar.”

Ancak Trump yönetimi, soruşturmanın ABD ile sınırlandırılmasına itiraz ederek bu soruşturmaya karşı yoğun bir şekilde lobi yaptı.Konsey daha sonra Konsey bünyesindeki bir grup Afrika ülkesinin soruşturma komisyonunu kurma talebini reddetti.  ACLU’nun insan hakları programı direktörü Jamil Dakwar, “ Sonuç, ABD’nin birçok müttefikinin yardımıyla yaptığı baskı ve zorbalığın bir sonucudur”  dedi .

Ancak Konsey, İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’i Haziran 2021’e kadar “sistemik ırkçılık, Afrikalılara karşı uluslararası insan hakları hukukunun ihlalleri ve Afrika kökenli insanlara yönelik kolluk kuvvetleri tarafından, özellikle de George Floyd’un ve diğer Afrikalıların ve Afrika kökenli insanların öldürülmesi, kurbanların sorumluluğuna ve tazminatına katkıda bulunmak.

Madison, Wisconsin, Black Lives Matter protesto, 30 Mayıs 2020. (Kenken Fager, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0)

In  Kararı 43/1 , Konsey ABD’de ihlalleri raporunun konuyu sınırlamak vermedi.

Konsey, Bachelet’in raporunun hazırlanmasına yardımcı olmak  için  , sivil toplum örgütleri de dahil olmak üzere çeşitli kurumlardan girdi çağrısında bulundu .

Demokratik Hukukçular Uluslararası Birliği ,  Siyah Avukatlar Ulusal Konferansı  ve  Ulusal Avukatlar Birliği  ABD’de Afro Descent Sistemik Irkçı Polis Şiddeti Karşı İnsan Soruşturma kendi Uluslararası Komisyonu kurarak bu çağrıya cevap verdi.

Komisyon fikrini tasarlayan Rutgers Üniversitesi hukuk profesörü emekli Lennox Hinds, Truthout’a şunları söyledi:  “Bu Uluslararası Araştırma Komisyonu, George Floyd’un kamuoyunda linç edilmesinden kaynaklanan uluslararası öfkeyi dile getirme ve ırkçıları ifşa etme girişimidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Afrika kökenli insanlara yönelik polis şiddetinin sistemik doğası ve ABD hükümetini uluslararası toplum önünde sorumlu tutmak.

50 ABD Vakası 

Pakistan, Güney Afrika, Japonya, Hindistan, Nijerya, Fransa, Kosta Rika, Birleşik Krallık ve Batı Hint Adaları’ndan önde gelen hakimler, avukatlar, profesörler, avukatlar ve BM özel raportörleri dahil olmak üzere on iki komisyon üyesi 18 Ocak – 6 Şubat tarihleri ​​arasında halka açık oturumlar düzenleyecek. .

Komisyon, George Floyd, Michael Brown, Eric Garner, Breonna Taylor ve Tamir Rice’ın öldürülmeleri de dahil olmak üzere 2010-2020 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen 50 polis şiddeti vakasına ilişkin kanıtları dinleyecek. Birçoğu silahsız veya tehdit unsuru taşımayan Afrikalı Amerikalıların ölümüyle sonuçlandı.

Komisyon, bir BM soruşturmasının emredeceği paraya ve kaynaklara sahip olmayacak olsa da (Trump’ın engellenmesi olmasaydı), bu soruşturmanın kapsamı, polis vahşetinin Siyah kurbanlarının ailelerine ses vererek Konsey’in kararının ötesine geçecek.

Mağdurların avukatları ve aile üyeleri, toplum temsilcileri ve tanınmış uzmanların ifadeleri Zoom aracılığıyla 25 şehirde gerçekleşecek. Komiserler, Mart ayı sonuna kadar BM yüksek komiserine ve halka sunulmak üzere bir rapor hazırlayacaklar. Bu yazar da dahil olmak üzere dört raportörden oluşan bir ekip, duruşmalara ve raporlarının hazırlanmasına yardımcı olacak. Rutgers Hukuk Fakültesi’nden öğrenciler ve öğretim üyeleri araştırma desteği sağlayacaktır.

Michelle Bachelet (Bir Fotoğraf)

Komisyon üyeleri BM yüksek komiserinden raporumuzu kullanarak raporunu Konsey’e bildirmesini isteyecekler. Ayrıca, raporumuzu Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın her yerinde insanların davalarda ve savunuculukta kullanmaları için geniş çapta yayınlayacağız.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde polis tarafından uygulanan Siyah karşıtı şiddetin kapsamlı bir soruşturması olacak. İnceleyecek:

1) Polis şiddeti mağdurları, yargısız infazlar ve Afrika kökenli insanların sakatlanması ve ABD genelindeki polis uygulamalarında yerleşik yapısal ırkçılık vakaları; ve

2) Ceza “adalet” sistemindeki yapısal ırkçılık ve önyargı, kolluk kuvvetlerinin ABD ve uluslararası hukuk ihlalleri nedeniyle cezasız kalmasıyla sonuçlanır.

Komisyon, Afrikalı Amerikalılara yönelik birkaç polis şiddeti vakasının uluslararası hukuku ihlal edip etmediğini analiz edecek. Bir  2020 çalışmada  ABD’de 20 büyük şehirlerin olan öldürücü kuvvet politikaları uluslararası insan hakları hukuku ve standartlara uygun hiçbiri bulundu.

Son olarak, komisyon insan hakları ihlalleri için hesap verebilirliğin eksikliğini değerlendirecek ve gelecekte cezasızlığı sona erdirmek için etkili önlemler önerecektir.

Üç Antlaşma

Amerika Birleşik Devletleri’nin onayladığı anlaşmalar, Anayasanın Üstünlük Maddesi uyarınca ABD hukukunun bir parçası haline gelir. “Toprağın en yüksek yasası” dır. ABD enshrine üç insan hakları sözleşmesine taraftır  yaşam hakkını ,  sağ işkence maruz kalmama  ve  ayrımcılığa uğramama hakkı . Her üçü de, bu anlaşmalarla korunan hakların ihlaline karşı etkili önlemlerin alınmasını gerektirir.

Duruşmalar sırasında ifade, Afrikalı Amerikalıları yaşam hakkından ve işkence ve ayrımcılığa uğramama haklarından mahrum eden polis şiddeti örneklerini anlatacak.

Komisyonu  kuran yürütme komitesi üyesi Kerry McLean, “[BM] yüksek komiserinin [Michelle Bachelet] bu raporu gerçekten kullanmasını istiyoruz,”  dedi . “Duruşma yapmıyor, biz de duruşmalar yapıyoruz.”

Duruşmalar halkın erişimine açık olacaktır. Komisyonun raporu ve bulguları İngilizce olarak yayınlanacaktır.

Kaynak:consortiumnews.com

BM İnsan Hakları Komiseri ABD’de Irkçı Şiddeti Araştırıyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin