BM, silahlı çatışmalarda çocuklara yönelik ciddi ihlaller konusunda uyardı

featured
service

Birleşmiş Milletler, Bugün bir BM raporuna göre, silahlı çatışmalarda çocuklara yönelik ciddi ihlaller geçen yıl endişe verici derecede yüksek olmaya devam ederken, Covid-19 pandemisi çocuk nüfusun savunmasızlığını artırdı.

Birleşmiş Milletler Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Virginia Prawn tarafından yayınlanan rapora göre, geçen yıl savaştan etkilenen 19.300’den fazla çocuk askere alma veya cinsel istismar gibi ciddi ihlallerin kurbanı oldu.

Pandemi, uzmanların onlara ulaşmasını zorlaştırdı ve onlara yardım ve daha fazla koruma sağlayabilir, dedi.

Ayrıca, sağlık krizinin bir sonucu olarak, çatışma durumlarında yaşayan küçüklerin adam kaçırma, işe alma ve cinsel şiddete daha fazla maruz kaldıklarını belirtti.

Rapora göre, işe alma ve kullanma ile çocukların öldürülmesi ve sakat bırakılması 2020’de en sık görülen ihlaller oldu ve bunu insani yardım erişiminin engellenmesi ve adam kaçırma izledi.

Benzer şekilde, tecavüz ve diğer cinsel şiddet biçimleri yüzde 70 artarken, geçen yıl yüzde 90 artan adam kaçırma olaylarında ‘üssel bir büyüme’ vardı.

Okullara ve hastanelere yönelik saldırılar ‘aşırı yüksek’ kalmaya devam etti ve kızların eğitimine, sağlık tesislerine ve personele yönelik ciddi saldırıları içeriyordu.

Raporda, kızların tüm çocuk mağdurların dörtte birini oluşturduğunu ve çoğunun tecavüz ve diğer cinsel şiddet türlerine maruz kaldığını, ardından cinayet ve sakatlamanın geldiğini tespit etti.

Pandemi, okulları askeri işgal ve kullanım için kolay hedefler haline getirdi ve geçen yıl bu tür merkezler sağlık krizi bağlamında geçici olarak kapatılırken bu fenomenlerde bir artış oldu.

Böyle bir senaryoyla karşı karşıya kalan BM, demokratik süreçlerdeki sayısız aksilik ve çatışan taraflar arasındaki şiddetin artması göz önüne alındığında, çocukların aşırı acı çektiği bir zamanda çocukların korunması için kaynakların sağlanması ihtiyacında ısrar etti.

Kaynak:http://periodico26.cu/index.php/es/del-mundo-2/4892-onu-alerta-de-graves-violaciones-contra-ninos-en-conflictos-armados

BM, silahlı çatışmalarda çocuklara yönelik ciddi ihlaller konusunda uyardı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin