1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Burkina Faso’da terör saldırısında 86 kişi öldü

Burkina Faso’da terör saldırısında 86 kişi öldü

featured
service

Sahel bölgesinin yaşadığı şiddet dalgasının ve bölgenin Avrupalı güçler tarafından işgal edilmesinin bir parçası.

Hafta sonu boyunca kuzey Burkina Faso şehri Seytenga’yı vuran terörist saldırı, Burkinabe fiili Cumhurbaşkanı Paul-Henri Sandaogo Damiba’nın Çarşamba günü hayatta kalanlara yaptığı ziyaret sırasında “hayal edilemez” olarak nitelendirdiği yeni bir resmi rapora göre, şu ana kadar 86 kişiyi öldürdü.

Afrika Ülke Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yarbay Damiba, 11-12 Haziran 2022 gecesi düzenlenen ve 86 kişinin hayatına mal olan terör saldırısının kurbanı olan milletin halka olan merhametini göstermek için bu sabah (Çarşamba) Seytenga’ya gitti” denildi.

Bu saldırının önceki dengesi, aynı dönemde benzer saldırılardan etkilenen ve yerel Jandarma’da ölen bir ülke olan Nijer sınırına birkaç kilometre uzaklıktaki bu kasabada 79 sivilin öldürüldüğünü bildirdi.

Sandaogo Damiba’ya göre, “burada olanlar, sadece yaşamayı uman silahsız nüfuslar için hayal edilemez bir şey. Onların acısı tüm Burkina Faso’nun acısıdır.”

Bir hükümet sayımına göre, saldırıdan sonra yüzde 61’i çocuk olmak üzere 8.300’den fazla insanın Seytenga yakınlarındaki Dori kasabasına sığındığını söyledi. Toplamda 14.000’den fazla yerinden edilmiş insanın yerinden edildiği tahmin edilmektedir.

Burkinabe cumhurbaşkanı, etkilenen bölgeye yaptığı ziyaret sırasında Dori’nin güvenlik güçlerine de seslendi: “Genellikle sınır ötesinden gelen” tehdit karşısında seferber edilmemiz ve birleşmemiz gerekiyor” dedi.

“Artık eskisi gibi bir şeyler yapmak düşünülemez. Artık geleneksel olarak barikatlar yapamayız çünkü pozisyonlarımız biliniyor” diye ekledi ve orduyu “terörist tehdidi tüm (onun) faaliyetlerine entegre etmeye” çağırdı.

Seytenga saldırısı, yaptığı açıklamada “korkunç” olarak nitelendiren BM Genel Sekreteri António Guterres tarafından kınanırken, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki “tarif edilemez ve aşağılık bir cinayetten” bahsetti.

Hayatta kalanlara göre, Seytenga sakinleri önceki gün güvenlik güçlerinin ayrılmasından sonra kendilerini teröristlerin önünde yalnız buldular. Saldırıdan iki gün önce, teröristler zaten Seytenga’ya gelmiş ve 11 jandarmayı öldürmüştü.

Bu saldırı, Haziran 2021’de Nijer yakınlarındaki kuzeydeki Solhan köyüne yapılan saldırıdan sonra, Burkina Faso’da kaydedilen en ölümcül ikinci saldırıdır ve hükümete göre 132, yerel kaynaklara göre 160 kişi ölmüştür.

Sahel bölgesi ülkeleri (Senegal, Mali, Burkina Faso, Nijer, Nijerya, Çad, Sudan, Eritre ve Etiyopya), terörist çetelerin ve grupların varlığının neden olduğu, Avrupa’daki eski sömürgeci güçlerin ve ABD’nin yabancı işgal güçlerinin varlığıyla ağırlaşan bir güvensizlik durumunun ortasında yaşıyor.

Kaynak:teleSUR – DRL

Burkina Faso’da terör saldırısında 86 kişi öldü
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin