NATO Cezayir’i hedef tahtasına koydu

featured
service

NATO, büyük medyanın tüketimine yönelik yalanlarla dolu bir bildiride Cezayir’i “Avrupa’nın güvenliği için bir risk” olarak nitelendiriyor. Askeri İttifak, Kuzey Afrika ülkesinin Avrupa ülkelerine sağladığı doğalgazı diplomatik bir silah olarak kullandığı için Rusya’nın liderliğini takip ettiğini söylüyor.

NATO katliamcıları, kendilerine geri tepmesine rağmen, yaptırımlarıyla Rus gazını diplomatik bir silah olarak kullanmaya çalışanın Batılı ülkeler olduğunu unutuyorlar.

Diplomatik baskılara istinaden, emperyalist İttifak, çıkmaza sürüklediği Madrid hükümeti üzerindeki baskılarını da kabul etmiyor.

Bu ayın başlarında yayınlanan ve Business Insider’ın Almanca versiyonu tarafından dün açıklanan bir belgede NATO, Cezayir’i Avrupa’nın güvenliği için bir risk olarak görüyor. Tehdit, Cezayir gazının güney Avrupa ülkelerine, özellikle de Cezayir’in tedarik anlaşmaları imzaladığı İspanya’ya tedarikinden geliyor.

“Cezayir’in gaz kaynaklarını Rusya gibi siyasi baskı aracı olarak kullanma riski var. Bu, Avrupa’nın siyasi ve ekonomik dayanıklılığı için bir risk teşkil edecektir. Uzun vadede, Cezayir’in Avrupa’ya enerji tedarikçisi statüsünü tehdit edecektir.” diyen İttifak, “enerji güvenliğinin uzun yıllardır NATO da dahil olmak üzere dış ve güvenlik politikasında önemli bir faktör olarak görüldüğünü” hatırlattı.

Geçen Nisan ayında, Madrid’in Mağrip-Avrupa doğalgaz boru hattının Fas’a gaz göndermek için ters akışına izin verme kararının ardından Cezayir, “üçüncü bir hedefe” iletilmesi halinde İspanya’ya gaz tedarik sözleşmesini bozmakla tehdit etti. Bu tepki, özellikle Cezayir hidrokarbon şirketi Sonatrach’ın İspanya’nın ithal ettiği doğal gazın yüzde 40’ından fazlasını sağlaması nedeniyle NATO’da endişe yarattı.

Cezayir ile İspanya arasındaki ilişkiler, Sahra ihaneti nedeniyle kötüleşti. 18 Mart’ta Madrid hükümeti Fas’ın Sahra üzerindeki egemenliğini tanıdı. Cezayir, ertesi gün Madrid büyükelçisini geri çağırdı.

Ardından Cezayir, İspanya ile 2002 yılında imzalanan dostluk, iyi komşuluk ve işbirliği anlaşmasını askıya aldı. Cezayir, Madrid ile ticaretini de askıya aldı. Askıya alma, şu an için Kuzey Afrika ülkesinin Yarımada’ya sağladığı doğal gazı etkilemiyor.

Korkan Madrid hükümeti, Kuzey Afrika ülkesine baskı yapmak için önce Avrupa Birliği’ne, ardından NATO’ya döndü. Geriye kalan tek şey, Cezayir hükümetinin Avrupa Birliği ve NATO’ya boyun eğip boyun eğmeyeceğini öğrenmek, çünkü İspanya bir kez daha tepki verme kapasitesinin olmadığını gösterdi.

Kaynak:mpr21.info

NATO Cezayir’i hedef tahtasına koydu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin