Cari açık 45 milyon doları aştı

featured
service

Haber Merkezi: Türkiye’de Kasım ayıyla birlikte 12 aylık cari açık 45 milyar doları aştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Kasım istatistiklerine göre Türkiye ekonomisi 13. ayda da cari açık verdi. Kasım ayıyla birlikte 12 aylık cari açık 45 milyar doları aştı. Kasım’da net hata noksan girişi de devam etti ve Ocak-Kasım döneminde 22.3 milyar dolar olarak kaydedildi.

Türkiye’de cari açık serisi Kasım ile birlikte 13. aya çıktı. Kasım’da Türkiye ekonomisinde cari açık 3,67 milyar dolar oldu. 

TCMB verilerine göre 12 aylık cari açık ise 45 milyar dolarla Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

CARİ AÇIK NEDİR?

İhracat yoluyla ülkeye gelen para ile ithalat yoluyla ülkeden çıkan para arasındaki açıklığı ifade etmek için kullanılan cari açık, ekonomik dengenin temelini oluşturur.

Cari açık, bir ülkenin ihraç ettiği ürünlerden elde ettiği kazançlarının, ithal ettiği ürünlere yapılan harcamalardan daha az olması halinde yaşadığı durumu ifade etmek için kullanılır.

HANGİ DURUMLARDA AÇIK VERİLİR

Kontrolsüz büyüme, mali disiplinin bozulması, yüksek döviz kuru, ihracat rakamlarının azalması, enerjide dışa bağımlılığın artması, üretimdeki katma değerin düşmesi, stagflasyon ve dengesiz dış borç gibi durumların sonucunda cari açık oluşur. İthalat ihracat dengesinin ithalat yönüne kaydığı ve yeterli sermaye akışının olmadığı her ortamda cari açık görebilmek mümkündür.

Cari açık 45 milyon doları aştı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin