1. Haberler
  2. HABER ARŞİVİ3
  3. Cumartesi Anneleri’ne polis saldırısı: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri’ne polis saldırısı: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

featured
service

Haber Merkezi: Cumartesi Anneleri, 27 Mayıs 1995’ten bu yana, 27 yıl, 900 haftadır gözaltında kaybedilen, katledilen, cansız bedeni ücra bir köşedeki kimsesizler mezarlığında bulunan ya da hiç bulunamayan evlatları için direniyor.

27 yıl, 900 hafta! Cumartesi Anneleri 900 haftadır aynı şeyi haykırıyor, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın”. Onca yıldır saldırılar, gözaltılar, işkenceler anaların sesini kısmaya yetmedi. 

900’ncü hafta açıklamasını Galatasaray meydanında yapmak isteyen Cumartesi Anneleri polisin ablukasıyla karşılaştı. Açıklama öncesi meydana çıkan bütün yollar polis barikatlarıyla kapatıldı. Yüzlerce polis meydanı ablukaya aldı, açıklamayı engellemeye çalıştı. Eyleme İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve Öztürk Türkdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Zeynel Özen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ile çok sayıda kişi katılarak destek verdi. 

Galatasaray Meydanına yakın bir kafede toplanan kitleye Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak gerekçesini öne sürerek eyleme izin vermeyeceklerini söyledi. Kitle, engelleme ve yasak kararına rağmen eylemi gerçekleştireceklerini kaydetti.

Kaybettikleri yakınlarının fotoğrafları ve ellerinde çiçeklerle meydana kadar yürüyen kitlenin önü polis tarafından kesildi. Eylemde ısrar eden katılımcıların birçoğunu polis saldırısıyla gözaltına aldı. 

Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki açıklaması şöyle: 

“Biz dünyanın en barışçıl, en haklı mücadelesini yürüten anneleriz, evlatlarız, kardeşleriz, torunlarız, hak savunucularıyız… Galatasaray’da yaşlanan, Galatasaray’da büyüyen, Galatasaray’da doğanlarız. Devletin varlığını inkar ettiği sevdiklerimizi fotoğraflarıyla Galatasaray’ da yaşatanlarız Galatasaray’ı mekansız bırakılan sevdiklerimize mezar yeri yapanlarız. İşte bu yüzden Galatasaray bizimdir!

Devletin gözaltında kaybettiği sevdiklerimizi arıyoruz, Galatasaray bizim arayışımızın mekanıdır. Gözaltında kaybedilen sevdiklerimizin başına geleden herkes bilsin ve bir daha asla yaşanmasın istiyoruz; Galatasaray bizim hakikat mekanımızdır Kaybedilen sevdiklerimiz ve onlara yaşatılanlar unutulmasın, tarihe not düşülsün istiyoruz; Galatasaray bizim hafıza mekanımızdır. İşte bu yüzden Galatasaray bizimdir!

Sevdiklerimizi bizden alan zihniyetin devamcısı kendi yasalarını bile yok sayarak Galatasaray’ı da bizden almak istiyor. ‘Sevdiklerimiz nerede?’ çığlığımıza hukukla, adaletle cevap vermek yerine dört yıldır karşımıza copla, kalkanlar dikiliyor. Ama yanılıyorlar, evladını arayan bir anneyi, serdi arayan bir eşi, anne babasını arayan bir evladı, ablasını-ağabeyini arayan bir kardeşi, delesini-ninesini arayan birini kimse korkutamaz. Çünkü onların maruz kaldıklarından daha korkunç bir uygulama henüz icat edilmedi. 900. haftamız nedeniyle bir kez daha hatırlatıyoruz: Ne yaparsanız yapın, ‘Evlatlarımız nerede’ diye haykırmaktan asla ama asla vazgeçmeyeceğiz. Ne yaparsanız yapın, ‘Evlatlarımızı kaybedenler cezasızlık zırhıyla korunman, bağımsız bir yargı önünde hesap versin!’ Ne yaparsanız yapın Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz. Ne yaparsanız yapın, insanlığın vicdanında Galatasaray bizimdir.”

Cumartesi Anneleri’ne polis saldırısı: Çok sayıda kişi gözaltına alındı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin