Cumartesi Anneleri’nin eylemine polis saldırısı: 17 gözaltı 

featured
service

Haber Merkezi: Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylem 943’üncü haftasında devam etti.

Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylem 943’üncü haftasında devam etti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararına rağmen polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, bu hafta da polis engeli ve saldırısıyla karşı karşıya kaldı. 

Anneler, karanfillerle geldiği Galatasaray Meydanı’na dahi yaklaştırılmadı. Çok sayıda polisin yığıldığı meydanda anneler ve beraberindekiler önce ablukaya alındı, daha sonra gözaltına alındı. Ablukaya tepki gösteren anneler, getirdikleri karanfilleri polis ablukasına karşı alana bıraktı. Polis, gözaltı yaptığı sırada zafer işareti yapan Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun’a saldırdı. Bu sırada Tosun, “Anneleri gözaltına alarak zafer mi kazanıyorsunuz” diyerek tepki gösterdi. Tosun, kalp ameliyatı olduğunu ve kolunun kırık olduğunu belirtmesine rağmen müdahale edilerek gözaltına alındı.

GAZETECİLER ENGELLENDİ

Bu esnada haber takibi yapmak isteyen basın mensupları da kalkanlarla ablukaya alınan annelerin bulunduğu alana yaklaştırılmadı. 

17 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI 

Aralarında Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin ve İHD Merkezi Hapishaneler Komisyonu Eş Sözcüsü Nuray Çevirmen’in bulunduğu 17 kişi gözaltı aracına bindirilerek, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Mikail Kırbayır, İrfan Bilgin, Eren Keskin, Maside Ocak, Sebla Arcan, Besna Tosun, Ali Tosun, Ali Ocak, Hüseyin Ocak, Hanım Tosun, Yasemin Bektaş, Aylin Tekiner, İkbal Eren, Setenay Yarıcı, Hanife Yıldız, LemanYurtsever, Nuray Çevirmen. 

Öte yandan Cumartesi Anneleri’nin Twitter hesabından şu paylaşımda bulunuldu:

“Bayram vesileyle, gözaltında kaybedilen sevdiklerimizin mezarlarına bırakamadığımız karanfillerle kayıplarımızın simgesi haline gelen Galatasaray’dayız. Gözaltında kaybedilen sevdiklerimizin akıbetlerinin açığa çıkarılması ve sorumlularının cezalandırılmasıyla talebiyle başlattığımız barışçıl eylemimiz, AYM kararına rağmen engelleniyor. Gözaltına alındık.

Bugün bayram… Gözaltında kaybedilen sevdiklerimizin mezarlarına bırakamadığımız karanfilleri kayıplarımızın simgesi haline gelen Galatasaray Meydanı’na bırakmak için Galatasaray’da bir araya geldik. Galatasaray yasağı ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru da, Galatasaray’daki buluşmalarımızın demokrasinin gereği olduğuna vurgu yapıldı. Bütün engellemelere rağmen hakikati söylemeye devam edeceğiz. Hak ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Bayram vesilesiyle, gözaltında kaybedilen sevdiklerimize sesleniyoruz: Sizi asla unutmayacağız; aklımızda, direncimizde, sözümüzde yaşatacağız. 

SUÇ İŞLİYORSUNUZ 

Basın açıklamasını engelleyenler, gözaltı kararını verenler ve uygulayanlar, Anayasayı kasten ihlal edenler: Suç işliyorsunuz. Barışçıl protesto hakkımız engellenemez.”

(MA)

Cumartesi Anneleri’nin eylemine polis saldırısı: 17 gözaltı 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin