Darp edilen hasta tutsak revire götürülmedi 

featured
service

Haber Merkezi: Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde çıplak aramaya maruz bırakılarak darp edilen tutuklu Şaban Kaygusuz’un, halen revire götürülmediği belirtildi.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nden “güvenlik” gerekçesiyle 19 Ekim’de Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sevk edilen, bir eli ve ayağı olmayan, yüzde 90 engelli raporlu Şaban Kaygusuz (24), ayakta sayım dayatmasına maruz kaldı. Sevk edildikten sonra ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine maruz kaldığını vurgulayan Kaygusuz, kabul etmediği için 5 gardiyanın üst başını yırtarak ve darp ederek çıplak arama yaptığını kaydetti. Yaşananlarla ilgili Kaygusuz’un ailesinin başvurusu sonrası 5 Kasım’da avukat görüşü sağlandı. Avukat görüşü ardından İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileler Dayanışma Derneği (Çukurova TUHAY-DER) Mersin şubeleri, Kaygusuz ile ilişkin rapor hazırladı. Raporda Kaygusuz’a halen ayakta sayım dayatıldığı ve darp sonrası halen rapor için revire götürülmediği belirtildi.

Hazırlanan raporda şöyle denildi: “19.10.2021 tarihinde Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nden Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sürgün edildiğini, sürgün sırasında herhangi bir sorun ile karşılaşmadığını fakat hapishaneye kabulde kendisine çıplak arama dayatıldığını, çıplak aramayı kabul etmediğini, çıplak aramayı kabul etmemesi nedeniyle kendisinin darp edildiğini, yere atılarak kıyafetlerinin zorla çıkarıldığını, yere fırlatılması esnasında dizinden itibaren kesilen bacağının üzerine düştüğünü,  bu nedenle bacağının yaralandığını,  yarasının hala iyileşmediğini, ağrılarının devam ettiğini, kıyafetleri çıkarılırken işkence ve kötü muameleye devam edildiğini belirtmiştir.

KESİLEN BACAĞINDA YENİ YARALAR

Sağ kol ve bacağı olmayan tutsak, tek başına hayatını idame ettiremeyecek durumda olduğunu fakat buna rağmen hapishaneye kabulde tekli odada tutulacağının kendisine söylendiği, çabaları sonucu arkadaşları ile aynı odaya alındığını belirtmiştir. Ayakta sayımın dayatıldığını, gerek insanlık onuru ile bağdaşmaması gerekse de bedensel engeli olması nedeniyle ayakta sayım vermesinin mümkün olmadığını fakat buna rağmen ayakta sayım dayatmasının devam ettiğini, ayakta sayım vermemesi nedeniyle gardiyanlarca üzerine oturmuş olduğu plastik sandalye ile beraber havalandırmaya fırlatıldığını, dizinden itibaren kesilen sağ bacağında yeni yaraların oluştuğunu belirtmiştir.

SUÇ DUYURUNDA BULUNULMA TALEBİ

Tutsağın görüşüne gelen kardeşine gardiyanlardan birinin saldırdığını, gardiyanın kardeşini darp ettiğini belirtmiştir. Tüm bu işkence ve kötü muamale nedeniyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduğunu, darp raporu alınması talebinde bulunduğunu fakat darp raporu için hala hastane veya revire sevk edilmediğini, yaptığı suç duyurusunun akıbeti hakkında bilgi sahibi olmadığını belirtmiş, yaşanan hak ihlalleri nedeniyle ayrıca tarafımızca da suç duyurusunda bulunulması talebinde bulunmuştur.”

Darp edilen hasta tutsak revire götürülmedi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin