Datça’dan sonra Saros kıyıları da talana açılıyor

featured
service

Haber Merkezi: Muğla, Datça’dan sonra şimdi de Saros kıyıları da talana açılıyor

Doğası, tarım alanları, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile turizmin ve tarımsal üretimin merkezlerinden Muğla, uzun zamandır maden ocakları ve özelleştirmelerin tehdidi altında.

Kıyı alanlarda özelleştirmeler ve imar değişiklikleri, doğal güzelliklerin yok olmasına neden oluyor.

Son olarak, Datça Kargı Koyu da özelleştirme programına dâhil edildi.

Bu kez gündemde Edirne Saros var. Edirne Çevre Koruma Vakfı Ticari İşletmesinin 23 Haziran 2021 günü yapacağı ihalelerle Keşan ve Enez sahillerinde bulunan 14 ayrı kıyı kesimi üç yıllık süreyle kiralanacak.

Trakya Platformu sahillerin kiralanmasına tepki göstererek şöyle dedi:

“Saros kıyılarındaki kumsallar Doğal SİT Alanları olup kumsallarımızın yoğun bir ticari faaliyete kurban edileceği ve sökülebilir dahi olsa yapılaşmalara yol açılacağı kuşkusuzdur. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Doğal SİT alanları mevzuatı SİT Alanlarının korunmasını zorunlu kılmaktadır.”

Açıklamaya göre Keşan’a bağlı Erikli Sahili’nde 6 parsel alan, Danişment ve Yayla sahilleri ile Mecidiye Köyü’ne bağlı İtalyan Koyu, Enez’de Gaziömerbey Mahallesi’nde kıyı kesiminde yer alan üç parsel alan, Sultaniçe ve Vakıf sahillerindeki kıyı kesimi alanlarında özel ticari işletmeler kurulacak.

Saros kumsallarında toplam 127 bin 464,32 metrekare 14 ayrı kıyı alanı kiralanarak ticari alan yapılacak. Keşan sahil kıyılarında 55 bin 363,88 metrekare kumsal alan, Enez sahillerinde ise 72 bin 100,44 m2 kumsal alan kiraya verilecek.

Platform, sözkonusu ihalelerin bakanlık tarafından iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Açıklamada “Saros körfezinin doğal varlıkları parası olana değil tüm insanlığa aittir. Dünya Kültür ve Tabiat Mirasının Korunması Sözleşmesi’nin 1. ve 2. maddeleri gereğince “Doğal Miras” olan Saros kumsalları ve kıyılarımız devletin koruması gereken Doğal SİT Alanlarıdır. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve sayın Edirne Valiliğine sesleniyoruz. Kıyılar halkındır. Anayasanın 43. maddesine göre sahil şeritlerinden yararlanma da öncelikle kamu yararı gözetilmelidir” denildi.

Datça’dan sonra Saros kıyıları da talana açılıyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin