1. Haberler
  2. EMEK
  3. Direnen işçilere Adana’dan selam gönderdiler: “İşçilerin birliği patronları yenecek”

Direnen işçilere Adana’dan selam gönderdiler: “İşçilerin birliği patronları yenecek”

featured
service

Adana’da düzenlenen eylemde İnönü Parkı’nda bir araya gelenler “İşçilerin birliği patronları yenecek” dedi

Direnen işçilere Adana’dan selam gönderdiler: “İşçilerin birliği patronları yenecek”

Adana’da Türkiye İşçi Partisi (TİP), Halkevleri, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan Hakları Derneği (İHD), Kaldıraç ortak eylem düzenledi. Bugün (1 Şubat) saat 18.00’de İnönü Parkı’nda bir araya gelenler “İşçilerin birliği patronları yenecek” pankartını açtı.

Basın metnini Avukat Baran Taygun okudu. Yapılan basın açıklamasında şunlar söylendi:

Ülkenin içerisine atıldığı kriz koşullarında insan onuruna yaraşır yaşamak artık neredeyse imkânsız hale gelmiştir. İşçilere reva görülen “sefalet zamlı” ücretler; elektrik, su, doğal gaz faturalarına yapılan zamlar ve neredeyse günlük olarak artan fahiş fiyatlar karşısında eriyip gitmektedir. 2022’nin ilk ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 4249 TL’ye yükselmiş, yani asgari ücretin 1 TL altında kalmıştır. Patronlar hep daha çok kazanmakta, emekçiler ise her geçen gün yoksullaşmaktadır. Bu koşullarda işçilerin emeklerinin karşılığını almak için mücadeleden başka yolu kalmamıştır. Tek yolun mücadele olduğunun farkında olan işçiler, emekçiler ülkenin dört bir yanında direnişe başlamıştır.

“Üretenler bizleriz, emeğimizin karşılığını istiyoruz”

Açıklamada işçilerin talepleri sıralanarak talepler yerine getirilene kadar direnişin devam edeceği söylendi:

İşçilerin tüm talepleri ortaktır. Buradan bir kez daha tekrarlıyoruz:

  • Kriz koşulları gözetilerek, insan onuruna yaraşır yaşam için gerekli olan zamlar yapılsın!
  • Haklarını arayan hiçbir işçi işten çıkarılmasın, atılan işçiler geri alınsın!
  • İşyerinde baskıya, mobbinge son verilsin!
  • Sendikal haklar tanınsın, anayasal hak olan örgütlenme özgürlüğü engellenmesin!

Biz, bu ülkenin işçileri, emekçileri olarak hapsedildiğimiz bu karanlıktan birlikte çıkacağız. Emekçiden alıp patrona veren bu sömürü düzenine karşı direnişin hak olduğunu biliyoruz. Üretenler bizleriz, emeğimizin karşılığını istiyoruz. Tüm talepler yerine getirilene kadar mücadele ruhunu büyüterek direnişe devam edeceğiz. İşçilerin birliği patronları yenecek! Direne direne kazanacağız!

Trendyol, BBC, Scotty, Farplas, Lila Kağıt, Yurtiçi Kargo, Yemeksepeti, HepsiBurada ve Digitürk

Açıklamada kazanımla sonuçlanan Trendyol ve BBC direnişleri ile halen devam eden Scotty, Farplas, Lila Kağıt, Yurtiçi Kargo, Yemeksepeti ve HepsiBurada’te direnen işçilere selam gönderildi, bugün Digitürk işçilerinin başlattığı direnişe de vurgu yapıldı:

Trendyol işçileri ağır çalışma koşulları karşısında kendilerine reva görülen sefalet zammına karşı ses çıkardı, direndiler.  Hak ettikleri ücret ve işçiler üzerindeki baskının son bulması için kontak kapattı. Günler süren ısrarlı mücadelenin sonucunda patronlar geri adım attı, işçiler kazandı. Trendyol işçilerinin direnişini dayanışmayla selamlıyoruz.

BBC’de ücretlerinde yapılan düşük zamma karşı basın emekçileri 13 yıl sonra ilk kez greve gitti. Direnişleri sonucunda patronlar geri adım attı, gazetecilerin talepleri kabul edildi. BBC basın emekçilerinin direnişini dayanışmayla selamlıyoruz.

Scotty işçileri, enflasyon oranının altındaki zammı kabul etmeyerek kontak kapattı. Bugün İstanbul’da Scotty Genel Merkezi önünde, diğer şehirlerde ise konvoylarla direnişleri devam ediyor. Scotty işçilerinin mücadelesini dayanışmayla selamlıyoruz, seslerini duyuyoruz, yanlarındayız.

Kocaeli- Gebze’de Farplas fabrika işçileri sendikal hakları için mücadele ediyor. Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenen 100’e yakın işçi işten çıkarıldı. İşçiler insan onuruna yaraşır ücret, sendikal haklarının tanınması ve işten atılan işçilerin işe geri alınması talebi ile direniş başlattı. Fabrikayı işgal ettiler. Patronların yıldırma politikalarına, özel güvenlik, bekçi ve polis şiddetine, gözaltılara rağmen direnişlerinden vazgeçmeyen Farplas işçilerinin yanındayız. Sendika haktır, engellemez!

Tekirdağ- Çorlu’da sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan Lila Kağıt İşçileri direniş başlattı. 33. gündür süren mücadeleleri bugün de devam ediyor. Lila Kağıt işçilerinin direnişini dayanışmayla selamlıyoruz, yanlarındayız.

Yurtiçi Kargo işçileri güvencesiz ve parça başı ücretle çalıştırılmaya, enflasyon oranın altındaki zamma karşı direniş başlattı. Talepleri için mücadele eden işçilerin sözleşmeleri feshedildi. Bugün sözleşme fesihleri ve hak ettikleri ücret için İstanbul’da direnişleri devam ediyor. Yurtiçi Kargo işçilerinin direnişini dayanışmayla selamlıyoruz, yanlarındayız.

Yemeksepeti-Banabi depo ve kurye işçileri düşük ücretle çalıştırılmaya, sendikal faaliyetlerin engellenmesine, işçilerin maruz kaldıkları mobbinge karşı eylem kararı aldı. Depoları kitledi, kontak kapattı. Bugün direnişleri devam ediyor. Yemeksepeti işçilerinin direnişini dayanışmayla selamlıyoruz, yanlarındayız.

HepsiBurada-HepsiJet işçileri kendilerine reva görülen 1 TL’lik zamma karşı HepsiBurada Genel Merkezi önünde direnişe geçtiler. Güvencesiz çalışmaya, sefalet ücretine, mobbinge karşı kontak kapatan, haklarını arayan HepsiJet çalışanlarının yanındayız.

Bugün Digitürk medya emekçileri, enflasyonun altındaki zamlara karşı açlığa mahkûm edilmek istemiyoruz diyerek direniş başlattı. Direnişleri şu anda devam ediyor. Digitürk emekçilerinin mücadelesini selamlıyoruz, yanlarındayız.

Kaynak:sendika.org

Direnen işçilere Adana’dan selam gönderdiler: “İşçilerin birliği patronları yenecek”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin