DİSK’ten Bartın için eylem “Kaza değil cinayet”

featured
service

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Bartın’ın Amasra ilçesinde maden katliamında hayatını kaybeden 41 işçiyi anmak ve işçi ölümlerini protesto etmek amacıyla İstanbul ve Ankara’da eylemdeydi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Bartın’ın Amasra ilçesinde maden katliamında hayatını kaybeden 41 işçiyi anmak ve işçi ölümlerini protesto etmek amacıyla bugün (25 Ekim) saat 12.00’de Tophane’de bulunan İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde sloganlarla yürüdü.

“#Bartın Üzgünüz Öfkeliyiz!” pankartı açılan yürüyüşte sık sık “Kaza değil cinayet, çalışırken ölmek istemiyoruz, Bartın’ın hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

Basın açıklamasında konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Madenlerde yaşananlar üretim dayatması, hadi hadi comradeteminin sonucudur. Ülkeyi yöneten siyasi iktidar ve iktidarın sözcüleri yaşananları hala kaza diye, kader diye nitelemeye çalışıyor ‘kader planı’ diyorlar. Buradan sormak istiyoruz bu kader sadece Türkiye işçi sınıfı için mi var?” dedi. Ardından DİSK’in ortak metni okundu.

#ÜzgünüzÖfkeliyiz 👇 pic.twitter.com/weU2YV6bq0

— DİSK (@diskinsesi) October 25, 2022

Ankara’da ise saat 12.15’te DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği önünde açıklama yapıldı.

Ankara’dan seslendik: Çalışırken Ölmek İşçilerin Kaderi değildir!
Soruyoruz: Neden çözüm önerileri hayata geçirilmiyor? Neden aklın ve bilimin emrettiği önlemler alınmıyor?
Önlem alınmıyor çünkü işçilerin hayatını koruyacak önlemlere maliyet gözüyle bakıyorlar.#ÜzgünüzÖfkeliyiz pic.twitter.com/H839jyuE5W

— DİSK/DevMadenSen (@DSKDevMadenSen) October 25, 2022

DİSK’ten Bartın için eylem “Kaza değil cinayet”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin