1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Doktor, muayene için giden kadın tutsağı tehdit etti

Doktor, muayene için giden kadın tutsağı tehdit etti

featured
service

Haber Merkezi:Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Mesude Pehlivan, götürüldüğü Fatih Devlet Hastanesi’nde kelepçeli muayeneyi kabul etmeyince doktorun tehditlerine maruz kaldı. 

Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki tutsaklar, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yaşadıkları hak ihlallerini anlattı. Gergerlioğlu, konuyu ilgili bakanlıklara taşırken, cezaevindeki ihlallere dair de Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonlarına başvuruda bulundu.

Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Mesude Pehlivan, tedaviye götürülme sırasında yaşadığı hak ihlallerini anlattı. Pehlivan, “6 yıldır kanser hastasıyım ve onlarca birbirini tetikleyen hastalığım var. Bu sürede tansiyon, trioid gibi hastalıklarda baş gösterdi. Kanser hastalığını yendikten sonra cezaevine girdim. Ancak en son çektirdiğim PET filmimi gösterdiğim doktor midemde ayrı bir tümör ya da ülser olabileceğini söyledi. Yıllarca kontrol altında tuttuğum mide kanseri bile hareketlendi” dedi.

Midesindeki rahatsızlığın tam tespiti için endoskopi çekilmesi gerektiğini ve aylardır bu işlemin yapılmadığını aktaran Pehlivan, “Hastaneye gidiyorum, doktor odasında asker diyor ki; ‘Doktor aç derse kelepçeni açarım, açma derse açmam’. Çoğu zaman doktor da asker ile aynı fikirde oluyor ve kelepçeli muayene dayatıyor. Ben kelepçeli muayeneyi kabul etmiyorum, bu yüzden hiçbir işlem yapmadan cezaevine geri getiriliyorum. Hasta hakları hiçe sayılıyor” diye kaydetti. 

Son olarak götürüldüğü Fatih Devlet Hastanesi’nde doktorla yaşadığı diyalogları da Pehlivan şöyle aktardı: “Ben doktora ‘kelepçemi açtırır mısınız?’ demeden doktor, ‘Sen sus, doktor benim, ben konuşacağım’ dedi. Ben ısrarla kelepçemin açılmasını isteyince, doktor; ‘Sen dua et sadece kelepçe var. Ama daha neler neler var, bunlardan haberin yok mu’ diyerek, beni açıkça tehdit etti. Bir kez daha kelepçeye dair konuşunca doktor; ‘Böyle sürekli kelepçe diyenleri psikayatriye gönderirler, senin ihtiyacın varsa gönderirim, psikiyatriye’ dedi. Ben de doktor, hastasına hakaret etmez deyince de ‘olanı söylüyorum’ dedi. Anestezi uzmanı kadın doktor adımı sormaya devam etti. Ben de ‘kelepçem açılmadı’ deyince doktor, ‘çıkarın’ dedi. Asker zorla çıkarmaya çalıştı, tepki gösterdim ‘kendim çıkarım’ dedim. Endoskopi sırasında beni uyutacak doktor bu olursa benim can güvenliğim olmayacaktır. 2 Mart 2022 tarihinde bana hakaret eden doktoru araştırmanızı istiyorum.”

Doktor, muayene için giden kadın tutsağı tehdit etti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin