DSÖ, COVID-19 bulaşmış kişiler için 14 günlük izolasyon önerdi

featured
service

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), covid-19 testi pozitif çıkan tüm insanlar için tüm hükümetlerin 14 günlük izolasyonlar uygulamasını tavsiye etti ve koronavirüsün yeni varyantlarının oluşmasını önlemek için dünya nüfusunun% 70’ine mümkün olan en kısa sürede aşı yaptırmanın önemini yineledi.

Örgütün epidemiyoloğu Abdi Mahamud, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlediği basın toplantısında, Salı günü bir gecede yaptığı açıklamada, Ómicron varyantı Delta ile aynı “yoğunlukta” yayılmaya devam ettiği sürece ülkelerin salgından çıkışlarını “hızlandıramayacağı” konusunda uyardı.

Uzman, Noel tatilinden önce yaklaşık 128 ülkenin Ómicron vakaları bildirdiğini, ancak hala “(bu varyantın) koronavirüsün diğer varyantlarından daha hafif olduğunu söylemek için” yeterli veriye sahip olmadıklarını açıkladı, bu yüzden virüsle başa çıkmak için aşılamanın şart olduğunu vurguladı.

Çeşitli çalışmalar, Ómicron’un esas olarak akciğerleri etkileyen diğer varyantlara kıyasla daha hafif semptomlara neden olan üst hava yollarını etkilediğini savunmaktadır.

“Sorun, en savunmasız nüfusun aşılanmasıdır. Virüs kalabalık, düzensiz, aşısız ortamlarda çoğalır. Bu tür ortamlar COVID-19 mutasyonu için ideal yerlerdir. Beta (varyantlar), Delta ile zaten gördük ve Ómicron ile gözlemledik.” dedi.

Mahamud ve DSÖ Sağlık Acil Durumlar Direktörü Mike Ryan da çoğu insanda virüsün ilk semptomların ortaya çıkmasından beş ila yedi gün sonra ve bağışıklık durumlarına bağlı olarak kaybolduğunu detaylandırdı.

Bu nedenle DSÖ, asemptomatik olanlar da dahil olmak üzere doğrulanmış tüm Covid-19 vakaları için 14 günlük izolasyon süresinin korunmasını önermektedir.

“Devletler bireysel durumlarına göre karantinanın uzunluğu hakkında kararlar almak zorundalar. Bunların zaten az olduğu yerlerde vaka sayısını mümkün olduğunca düşük tutmak mantıklıdır, ancak birçoğunun kayıtlı olduğu yerlerde, daha kısa karantinaları haklı çıkarabilecek ülkelerin işleyişini sürdürmek gibi çelişkili çıkarlar vardır.” dedi.

Co-enfeksiyon Flurona ile ilgili olarak – grip ve COVID-19’un eşzamanlı enfeksiyonu – uzman, “vücuda saldırmak için farklı reseptörler kullanan iki farklı virüs” olduğu için yeni bir virüs olma olasılığını reddetti.

Pan Amerikan Sağlık Örgütü’nün (PAHO) son verilerine göre, 2021’in son haftasında Amerika’da vakalar %50, ölümler %11 arttı. Buna ek olarak, 19-25 Aralık tarihleri arasında, bölgedeki ülke ve bölgelerin yarısından fazlası vakalarda % 20’den fazla bir artış bildirdi.

Kaynak:AQB / Telam

DSÖ, COVID-19 bulaşmış kişiler için 14 günlük izolasyon önerdi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin