Edremit’te talanın önü açılacak!

featured
service

Haber Merkezi: Bölge halkının tepkisine rağmen, Edremit’te Bahar Madencilik tarafından yapılmak istenen Demirtepe altın madeni projesi için yeniden bakanlığa başvurdu.

Bahar Madencilik tarafından Balıkesir’in Edremit ilçesi Havran-Büyükşapçı köyünde yapılması planlanan Demirtepe altın madeni projesi, 2019 yılında henüz İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısı yapılmadan bölge halkının mücadelesi sonucunda iptal etmişti.

Ancak ‘altın’cı şirket 3 yıl sonra Havran’a geri dönmek istiyor. İptal kararının verildiği 2019 yılından beri bölgedeki ruhsatları satın alarak büyüyen Bahar Madencilik, hazırladığı yeni Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu.

İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısının ardından yaşanacak gelişmeler, bölge halkı ve çevreciler tarafından dikkatle izlenirken; şirket, Ordu’nun Fatsa ilçesindeki siyanürlü altın arama faaliyetleri sonucunda doğaya uğrattığı yıkım ve Akın İpek’in Koza Altın A.Ş’si ile olan bağlantıları ile biliniyor.

Gerçek Gündem’in haberine göre şirket, bölgedeki maden ruhsatlarını birçoğunu satın almış durumda. 8 bin hektarın üzerindeki bir alanda projeyi yapmayı planlayan şirket, iki etapta projenin yapılacağını iddia ediyor.

Projenin ilk etabında ise tam 187 bin ağacın kesileceğini söylüyor. İkinci etap ile birlikte düşünüldüğünde bu sayının iki katına ulaşacağı tahmin ediliyor.

TARIM ALANLARI TEHLİKEDE 

Türkiye’nin tarımsal üretiminin dışarıya bağımlı olmasına ilişkin tartışmalar, artan hayat pahalılığı ile birlikte yeniden şiddetlenirken; Bahar Madencilik’ın, projede açık ocak kuracağı alan yoğunlukla karaçam ormanlarının bulundu bölgede.

Siyanürlü altın arama faaliyetinin yapılacağı yer ise tarım alanlarının üzerinde yer alıyor. Şirket, maden faaliyetlerini orman ve tarım alanlarında gerçekleştirebilmek için bütün izinleri almış durumda değil. Ancak ÇED raporunda şirket, ‘yavaş yavaş’ izinlerin tamamını alacağını iddia ediyor.

HAVRAN BARAJI DA OLUMSUZ ETKİLENECEK

Projenin, ormanlara ve tarım alanlarına vereceği zararın yanı sıra Havran Barajı’nı da olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

Havran Barajı’na 6 kilometre mesafede bulunan proje alanı, ÇED raporunda barajı besleyen derelerin su toplama havzalarını da içerecek şekilde gösterildi.

Konuya ilişkin konuşan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan, “O bölgeler kuraklaştığı zaman bu derelerin su toplama havzaları yok olacak. Dereler de yok olacak. Havran Barajı, suyun kaybedecek. Havran Ovası’nın sulamasını sağlayan baraj da tehdit altında kalacak” ifadelerini kullandı.

Bahar Madencilik ile İngiliz Stratex International Madencilik’in birlikte kurduğu Altıntepe Madencilik Şirketi, Ordu’nun Fatsa-Ünye ilçeleri arasında yer alan 196 hektarlık bölgede 8 yıldır altın çıkarıyor.

Söz konusu maden alanının yakınlarındaki su kaynaklarında ağır metal kirliliği bulunmuştu.

Aynı şirketin aynı yöntemlerle yapmayı planladığı maden faaliyetlerinin etkisinin de aynı olacağı ifade ediliyor.

Edremit’te talanın önü açılacak!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin