1. Haberler
  2. EMEK
  3. Ekvador’da süresiz ulusal grev sürüyor

Ekvador’da süresiz ulusal grev sürüyor

service

Ekvador Ulusal Yerli Halk Konfederasyonu ve diğer örgütler tarafından toplandı :: Polis, CONAIE Başkanı Leonidas Iza’yı yasadışı olarak gözaltına aldı

Örgütlerin Hükümetle çeşitli diyalog masalarında dile getirdikleri on talep arasında, akaryakıt fiyatlarının dondurulması merkezi bir yer tutmaktadır.

Ekvador Yerli Milliyetleri Konfederasyonu (Conaie) Başkanı Leonidas Iza, Pazartesi günü, Başkan Guillermo Lasso’yu, hükümetin bir yıl önce halk tarafından dile getirilen talepler listesine derhal yanıt vermemesi durumunda, bu gün içinde başlayan ulusal grevin süresiz olarak devam edeceği konusunda uyardı.

El Chasqui sektöründen (Cotopaxi eyaleti, merkez), yerli lider şunları vurguladı: “Seferberlik ulusal, bölgesel ve belirsizdir. Bugün Cumhurbaşkanı cevap verirse grevi kaldıracağız. Aksi takdirde süresiz olarak kalacağız.”

Iza, hükümetin örgütler tarafından yapılan on talebe cevap vermesi ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile değil, halkla birlikte olmaya istekli olması gerektiğini vurguladı. O, Lasso’nun “IMF ile birlikte hareket etmesi durumunda, bu halkın ayağa kalktığını, ayakta durduğunu ve bu dayatmaya izin vermeyeceğini ekledi.”

Neoliberal karşıtı protesto, sabahın erken saatlerinde, Chimborazo, Cotopaxi, Pastaza, Napo ve Tungurahua eyaletlerinde yolların kapatıldığı bildirildiğinde başladı.

Bunlar giderek artıyordu. Entegre Güvenlik Servisi tarafından hazırlanan bir rapora göre, yerel saatle 08:37’ye kadar ülkenin 24 eyaletinin 15’inde 17 yol kapatıldı ve başkent Quito’ya birkaç giriş engellendi.

Yol kapatmalar, malların hareketini ve insanların hareketliliğini önler ve bu da tüm üretim ve hizmet zincirini etkiler. Grev, Conaie ve 53’ten fazla toplumsal örgüt tarafından örgütleniyor.

Leonidas İza

Polis, CONAIE Başkanı Leonidas Iza’yı yasadışı bir şekilde gözaltına aldı

Acil #ParoNacional #Ecuador

Ekvador halkının tüm topluluklarına ve milliyetlerine. Kıtadaki yerli, köylü, sosyal, sendika, öğrenci, kadın ve çeşitlilik örgütleri, insan hakları savunucuları ve halk örgütlerine. Kırsalın ve şehrin yoksul insanlarına

Şu anda Silahlı Kuvvetler mensupları, 6 askeri kamyon ve 2 sivil personelle birlikte, CONAIE Başkanı Leonidas Iza Salazar’ı Cotopaxi eyaletinde keyfi ve yasadışı bir şekilde gözaltına #ParoNacional

Bu, onurlu bir şekilde yaşama haklarını talep eden yetişmiş bir halkın adil ve meşru protesto hakkını ihlal eden açık bir baskıcı eylemdir.

Derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz ve devleti fiziksel bütünlüğünden sorumlu tutuyoruz.

Conaie lideri Leonidas Iza’nın tutuklandığı an

https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fwatch%2F%3Fv%3D1318564391885741

Tutuklamanın ardından Conaie, Pazartesi günü başlayan süresiz ulusal grevin önlemlerini radikalleştirmeye çağırdı.

Ekvador Yerli Milliyetleri Konfederasyonu (Conaie) Salı günü, Polis ve Ulusal Silahlı Kuvvetler’in hareketin başkanı Leonidas Iza Salazar’ı yasadışı olarak gözaltına aldığını kınadı.

Yerel medyaya göre, “Polis ve Silahlı Kuvvetlerin seçkin grupları, Conaie’nin @LeonidasIzaSal1 başkanını yasadışı olarak gözaltına alıyor” diyen grup, Twitter hesabında, Cotopaxi eyaletindeki Pastocalle yakınlarındaki Lasso sektöründe gerçekleşen şiddetli tutuklamayı gösteren bir video yayınladı.

Conaie, “Örgütsel yapımızı, önlemleri gerçekten radikalleştirmeye, maksimum liderimizin ÖZGÜRLÜĞÜ ve mücadelemizin onuru için çağırıyoruz” dedi.

Iza, 13 Haziran’da Cotopaxi ve Pichincha eyaletlerini birbirine bağlayan El Chasqui sektöründen gelen yol kapatmalarına öncülük etti. Orada bir barikat kurdular ve lastikleri yaktılar. Daha sonra, Hükümetten herhangi bir yanıt gelmediği takdirde seferberliğin ulusal ve belirsiz olacağını bildirdi.

O gün bu sektörden Cumhurbaşkanlığına 10 talep ve öneri içeren bir belgeyi resmen girdiler. Leonidas’ın görüşüne göre, bu önlem bir yıl süren başarısız görüşmelerin ve Hükümetle fikir birliğine varılamamasının sonucuydu.

Şiddet olaylarından sonra, Conaie’nin lideri, kendisini saldırılardan mahrum bırakmayı, bir iç düşman yaratma girişimlerini, “talepleri bireyselleştirmeyi, sızdırıldığı iddia edilen ses gibi takip, korkutma ve taciz eylemlerini gerçekleştirmeyi” amaçladıklarını kınadığı bir bildiri yayınladı.

Popüler talepler

Örgütlerin Hükümetle çeşitli diyalog masalarında dile getirdikleri on talep arasında, akaryakıt fiyatlarının dondurulması merkezi bir yer tutmaktadır.

Ayrıca, iş güvencesizliğini azaltmak ve Ekvadorluların mirası olarak kabul edilen ülkenin stratejik sektörlerinin özelleştirilmesini durdurmak için tarım ürünleri, politikalar ve kamu yatırımları için adil fiyatlar talep ediyor.

Örgütler, Yürütme politikalarından, fiyatların kontrolü ve temel ihtiyaçlarla spekülasyon talep ediyorlar.

Eğitimle ilgili olarak, eğitim merkezleri ağının iyileştirilmesi ve gençlerin yükseköğretime erişiminin sağlanması için çaba sarf edilmektedir.

Sağlıkla ilgili olarak, Hükümetten ilaç sıkıntısı ve hastanelerde görülebilen personel sıkıntısı giderilmeye çağırılmaktadır.

Daha az önemli olan, organize suçun ilerlemesi karşısında Güney Amerika ülkesinde hüküm süren şiddet ve güvensizlik dalgasını frenlemek için etkili kamu politikaları talebidir.

Sosyal örgütler, dört milyondan fazla ailenin borç ve faizlerin ödenmesinde en az bir yıllık bir moratoryum yoluyla ekonomik olarak rahatlatılmasını ve ev, arazi veya araba gibi varlıkların ödenmediği için kamulaştırılmasının engellenmesini talep ediyor.

Kaynak:lahaine.org

Ekvador’da süresiz ulusal grev sürüyor
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin