Elbistan ve Nurhak’ta ulaşılamayan yüzlerce yapı var

featured
service

Haber Merkezi: Depremin merkez üssü Maraş’ta arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Depremin altıncı gününde Elbistan ve Nurhak ilçelerinde yurttaşlar hala enkaz altında bulunuyor. 

Depremin üzerinden 6 gün geçmesine rağmen Maraş’ın Elbistan ve Nurhak ilçelerinde insanlar halen enkaz altında. Arama-kurtarma çalışmalarının, enkaz kaldırma çalışmasına döndüğü iki ilçede, halen enkazına ulaşılmamış yüzlerce yapı bulunuyor. Çaresizce enkazların başında yakınlarının cenazelerini bekleyen yurttaşların umudu, saatler geçtikçe tükeniyor. Depremin üzerinden bunca süre geçmesine rağmen Elbistan merkezinin büyük bir bölümüne ne su, ne de elektrik veriliyor. Havanın eksi 22 dereceye düştüğü Elbistan’da, insanlar için halen barınma olanakları sağlanmadı.

WC VE SU BÜYÜK PROBLEM OLMAYA DEVAM EDİYOR

Depremden 5 gün sonra ilçenin birkaç noktasına çok az sayıda çadır yerleştirildi. Çadırlar, kar, buz ve çamurun içerisine kurulurken, insanların çadırlarda yaşama olanakları yok. Yine iki ilçede de yurttaşların barınma ve ısınma problemlerinin yanında en büyük sorunları lavabo ve su. Elbistan ilçesine halen tek bir tuvalet kurulmazken, ayrıca neredeyse hiçbir alanda su yok. İlçede bulunan gönüllü sağlıkçılar, lavabo ve su ihtiyaçlarının karşılanmaması durumunda önümüzdeki günlerde hastalıkların başlayacağı uyarısını yaptı. Nurhak ilçesinde de aynı manzara yaşanıyor. İlçe dışına çıkamayan insanların barınma ihtiyaçları tam olarak karşılamazken, orada da yine elektrik, su ve ısınma problemi çözülmüş değil.

ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMALARI İLERLEMİYOR

İki ilçede de enkaz kaldırma ve arama-kurtarma çalışmaları gönüllüler eliyle yürütülürken, şu an kadar iki ilçede kaç kişinin enkaz altında kaldığı, kaç kişinin yaşamını yitirdiği, kaç kişinin göç ettiğine dair bir bilgi yok. Elbistan’da enkazların sadece yüzde 60’ına ulaşılırken, Nurhak’ta ise bu orana ilişkin bilgi bulunmuyor.

CENAZELER MORGLARDA BEKLETİLİYOR

İki ilçede de hastane ve cemevi morgları tamamen dolarken, bürokratik engeller (otopsi) nedeniyle yurttaşlar yakınlarını toprağa vermekte güçlük yaşıyor. Sıkıntıların azalma yerine giderek arttığı iki ilçede, yurttaşlar barınamadıkları için göç etmeye devam ediyor.

MA / Adnan Bilen

Elbistan ve Nurhak’ta ulaşılamayan yüzlerce yapı var

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin