Emniyetin ses ve görüntü kaydı genelgesi Danıştay’dan döndü

featured
service

Haber Merkezi: Danıştay, polislerin ses ve görüntü kaydının alınmasını yasaklayan genelge hakkında ikinci kez yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Danıştay, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) 27 Nisan 2021’de yayımladığı ve kamusal alanda polislerin,  ses ve görüntü kaydının alınmasını yasaklayan genelgeye verilen yürütmeyi durdurma kararına yapılan itirazı reddetti.

‘Temel hak ve hürriyetleri sınırlayıcı’

Danıştay, Eylül 2021’de ilgili genelgeye dair “yürütmeyi durdurma kararı” vermişti. Danıştay 10’uncu Dairesi, yürütmeyi durdurma kararının gerekçesinde şunları belitmişti: “Söz konusu genelge ile getirilen düzenlemelerin temel hak ve hürriyetlerden olan haberleşme hürriyeti ile basın hürriyetine yönelik kural ve sınırlamalar getirildiği anlaşılmıştır. Bu haliyle yasama organının tasarrufu niteliğindeki kanun yerine yürütme organına dahil Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından genelge niteliğinde bir düzenleme ile temel hak ve hürriyetlere sınırlama getirilmesinde Anayasa’ya uyarlılık bulunmamaktadır.”

Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı ve EGM, karara itiraz etmişti.

‘Gazetecilik engellenemez’

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Türkiye Gazeteciler Sendikası‘nın (TGS) açtığı davada, Bakanlık ve EGM’nin itirazlarını reddederek, yürütmeyi durdurma kararını tekrarladı. Böylece kamusal alanda  polisin ses ve görüntü kaydının alınmasını engelleyen genelgenin yürütmesi kesin olarak durdurulmuş oldu.

TGS, resmi Twitter hesabında karara ilişkin şu paylaşımda bulundu: “Kamusal alanda polisin ses ve görüntüsünün alınmasını engelleyen genelgenin yürütmesi kesin olarak durduruldu. Danıştay, açtığımız davada İçişleri Bakanlığı ve EGM’nin itirazlarını reddetti. Basın hürdür sansür edilemez! #GazetecilikEngellenemez”

Emniyetin ses ve görüntü kaydı genelgesi Danıştay’dan döndü

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin