Erhan Görür’ü katleden üsteğmen Yasin Erkoç hakkında bir sayfalık iddianame

featured
service

Haber Merkezi: Van’ın Başkale ilçesinde sınırda askerler tarafından açılan ateşle yaşamını yitiren Erhan Görür davasında, üsteğmen Yasin Erkoç “Taksirle öldürmek” suçundan yargılanacak. 

Van’ın Başkale ilçesinin İran sınırında bulunan Qaşqol Mahallesi’nde, 14 Haziran 2020 tarihinde askerler tarafından açılan ateş sonucu katledilen Erhan Görür’ün ölümüne ilişkin hazırlanan iddianame Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Görür’ün ölümüne neden olan Piyade Üsteğmen Yasin Erkoç, “Taksirle öldürmek” suçundan yargılanacak. 

İDDİANAME BİR SAYFA 

Bir sayfadan oluşan iddianamede yaşanan olaya ilişkin şu bilgilere yer verildi: “Şüphelinin İran topraklarından Türkiye topraklarına kaçak yollardan 4 atlı şahsın girdiği, şahısların dur ihtarına uymayarak kaçmaya devam ettiği, şahıslara yapılan ikaz atışında müşteki Saim Yılmaz’ın yaralandığı, Erhan Görür’ün ise öldüğü, aynı gün Erhan Görür’ ün ölü muayene işlemleri yapıldıktan sonra kesin ölüm nedenin tespiti amacıyla klasik otopsi yapılması için Van Adli Tıp Kurumu’na sevk edildiği, yapılan otopsi sonucunda maktul vücuduna 5 adet mermi çekirdeğinin isabet ettiği, 2 adet yaralamanın tek başına öldürücü nitelikte olduğunun anlaşıldığı.”

KURŞUN ERKOÇ’UN SİLAHINA AİT  

Görür’ün vücudundan çıkarılan mermi çekirdeğinin üsteğmen Erkoç’un kullandığı silaha ait olduğu belirtilen iddianamede, “Kurşunun şüpheliye ait ve adli emanetimize kayıtlı silahtan atıldığı, kıyafetler üzerinde yapılan incelemede ise atış mesafesinin ‘uzak atış’ olarak belirlendiği, müştekilerin olay nedeni ile şikayetçi olduğu anlaşıldığı, Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan değerlendirmede maktulün vücuduna 5 adet mermi çekirdeğinin isabet ettiği gibi şüphelinin 4 el ateş ettiğini beyan ettiği, bu durumda sanığın dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranarak, şüphelinin öngördüğü neticeyi istemediği ancak neticenin gerçekleştiği, şüpheli tarafından yapılan atışlardan 2’sinin öldürücü nitelikte olduğu, şüphelinin kusurunun bilinçli taksir niteliğinde olduğunun anlaşıldığı” ifadelerine yer verildi. 

Sanık Erkoç’un yargılanacağı dava, 31 Mayıs’ta Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayacak. 

NE OLMUŞTU?

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Qaşqol Mahallesi’nde, 2020’de askerler tarafından açılan ateş sonucu Erhan Görür (20) isimli genç yaşamını yitirmiş, Saim Yılmaz ise ağır yaralanmıştı. Ağır yaralı kurtulan Saim Yılmaz, yaşanan olaya ilişkin, “Gözümün önünde Erhan’ı vurdular. ‘Sen teröristsin seni öldüreceğim’ diyerek, tehdit ettiler” dedi. Yaşanan olayın ardından hem Eşmepınar Karakolu hem de Başkale Savcılığı tarafından biri rütbeli 10 askerin ifadesi alındı. Olay sırasında görevde olan Üsteğmen Yasin Erkoç ile 5 Piyade Uzman Çavuş ve 5 Piyade Uzman Onbaşı aynı ifadeleri verdi. 

Askerler ifadelerinde, “Ateş sesini duyar duymaz komutanımız olan Yasin Erkoç’un mevziisine gittik. Komutanımız bizim mevziimizi alarak atlıların kaçmış olduğu istikamet olan Kaşkol Mahallesi’ne yaya olarak götürdü. Kaşkol Mahallesi’nin arka taraflarına geldiğimizde komutanımıza telefon geldi. İki atlı şahsın Güvendik istikametine kaçtığını, 2’sinin de o bölgede bulunduğu belirtildi. Biz de arama tarama yaptığımız sırada 2 at arasında yaklaşık 500 metre mesafe olacak şekilde, atı süren şahısların yerde yattığını fark ettik. Atın birisi ölmüştü. Ölen at üzerindeki şahıs kolunda yaralıydı. Sağlam at üzerindeki şahıs yere düşmüş ve yanına gittiğimizde nabzının olmadığını fark ettik” dedi. 

İfadesi alınan Yasin Erkoç, 4 yurttaşa kendisinin ateş açtığını ve tek sorumlunun kendisi olduğunu itiraf etmesine rağmen serbest bırakıldı. İki yılın ardından Van Cumhuriyet Savcılığı 1 sayfalık iddianame hazırlayarak mahkemeye sundu. 

(MA / Hakan Yalçın)

Erhan Görür’ü katleden üsteğmen Yasin Erkoç hakkında bir sayfalık iddianame

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin