Espiye hapishanesinde ağız içi arama dayatması

featured
service

Haber Merkezi: Giresun Espiye L Tipi Kapalı Hapishanesindeki tutsaklar, telefon görüşmesinde ağız içi aramaya maruz kaldıklarını, radyo ve el yazılarına el konulduğunu aktardı.

Giresun Espiye L Tipi Kapalı Hapishanesinde koğuşlara baskın gerçekleştiren gardiyanların, sandalye ve masaları kırdığı, kitap ve el yazılarına el koyduğu belirtildi. Tutsaklardan Hayrettin Noyan, Mehmet Acar, Abdurrahman Kaya ve Sıddık Tekin, aileleriyle yaptıkları telefon görüşmesinde, yaşanan hak ihlallerini anlattı.

Batman’da 2019 tarihinden “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan ve 3 yıl önce Batman M Tipi Kapalı Hapishanenden Giresun Hapishanesine sürgün edilen 4 tutsak, işkenceye varan uygulamaların sistematik bir hal aldığını belirterek 22 Kasım günü gerçekleştirilen açık görüş sonrası koğuşlarına geçtiklerinde işkenceye maruz kaldıklarını belirti.

Koğuşlara baskın gerçekleştiren gardiyanların, sandalyeleri kırıp masaları devirdiklerini, kitap ve el yazılarına el koyduğunu aktaran tutsaklar, uzun süredir hastaneye sevklerinin yapılmadığını ve hasta tutsakların hapishane koşullarında tedavi olmak zorunda kaldığını söyledi. Kantinde eşyaların çok pahalıya satıldığını ifade eden tutsaklar, kantinden radyo almalarına izin verildiğini, ancak daha sonra bu radyolara el konulduğu belirtti. Tutsaklar kendilerine iade edilmeyen radyoların tekrar kantinde satılıp satılmadığı ise bilmediklerini söyledi.

Geç verilen mektupların yanı sıra tutsaklar, telefon görüşmelerine götürüldükleri esnada ağız içi aramaya maruz kaldıkları bilgisini de paylaştı.

Tutsakların aileleri de hak ihlallerine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi’ne başvurdu.

(MA)

Espiye hapishanesinde ağız içi arama dayatması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin