Esslingen AKM’de Dersim 38 soykırımının 84. Yıldönümü anıldı!

featured
service

Dersim Soykırımı Karşıtı Derneği , Dersim İnşaa Kongresi ve Esslingen AKM nin birlikte hazırladığı Tertele Dersim Xo Vir Ra Mekere Ji Bir Neke… Dersim 37/38 Soykırımını unutma temalı anmada yazar Hasan Hayri Ateş, Sanatçı Gökhan Büyüktaş, Kurumlar adına Hüseyin Yanaç, Hülya Yer, Yılmaz Ateş Dersim soykırımının tarihsel arka planı, gelişim seyri, neden ve niçinleri, günümüze uzanan sürece kadar boyutları, psikolojik, sosyopsikolojik etkileri üzerine temaları ile çerçevelenen bir proğram akışına sahipti.

Etkinliğe katılan konukları selamlama ve Dersim soykırımı somutunda yaşamdan koparılanlar ve tüm süreçlerde bedenlerini toprağa, anılarını yüreklerimize sardıklarımız için saygı duruşunda bulunuldu. Esslingen AKM kurumunda görev yapan Veli Dede’nin Kürtçe çerağ uyandırması gerçekleştirildi.

Esslingen AKM adına Dernek Başkanı Yılmaz Ateş, Dersim 38 katliamının tarihsel politik anlamını ele alan bir konuşma içeriği ile düşüncelerini ortaya koydu. Soykırım ve devlet politikalarının tarihsel akış içersinde birbiri ile bağlantılarını ve devam edegelen  yöntemlerindende bu sorunun tarihte kalan bir durum olmadığı yüzleşme için güçlü bir birlik ve mücadele yaratılmazsa tekrarlama risklerini ortaya koydu.Kurum adına etkinliğin konuşmacıları ve konuklarını selamladı. Ardından sözü Hülya Yer’e bıraktı.

Hülya Yer Dersim Soykırımının inkarı ve devletin soykırım kadar sonrasında kadın ve çocuklara yönelik geliştirdiği sosyal kültürel tredmanlarla soykırımı süreklileştirdiği, fiziki soykırımdan da tahrip edici insan pazarının en korkunç yöntemlerine başvurduklarını kültürel sosyal baskı ve dil, kültür, inanç vd. yasaklarla bu durumu hafıza yıkama yöntemleri ile tarih sayfalarından olduğu kadar toplumsal bellektende silmeyi hedeflediğini bu konuda ne yazıkki ciddi başarılarda gösterdiklerini vurguladı. Buna karşın Dersim kimliği, inancı ve toplumsal muhalif kimliği ile günümüze kadar ulaştığını vurguladı. Soykırımla yüzleşerek ve soykırımcıları bu gerçeklikle yüzleştirerek çözüme gidilebileceğinin altını çizdi.

Yazar Hasan Hüseyin Ateş, Türkiye Kürdistan tarihsel planında soykırımların zincirleme bir olgu olduğunu, Dersim soykırımı öncesi Ermeni, Rum Pontus, Asuri, Süryani vd soykırım örneklerini ortaya koydu. Osmanlı dan TC ye uzanan sürecin tarihsel arkaplanı ve Türk egemen sınıflarının bu yola başvurmalarının siyasal nedenlerine değinerek toplamda konuşmacılar soykırımın çok yönlü bir analizini ortaya çıkardılar.

Sorular ve konuşmalar üzerine kimi farklı yönlerine veya itirazlara yönelik konuklardan düşünceler alındıktan sonra yanıtları kapsayan bir bölüm konuşma sonrası Sanatçı Gökhan Büyüktaş Dersim soykırımına yönelik ağıt seslendirerek etkinliğe nokta koydu. Yakın tarihli çeşitli kurumlara ait etkinliklere ilişkin duyurulardan sonra toplantı bitirildi.

Esslingen AKM’de Dersim 38 soykırımının 84. Yıldönümü anıldı!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin